Osztrák-horvát vita egy usztasa rendezvényről

Bleiburg városka katolikus plébániája nem engedélyezi a megemlékezést usztasákról, akiket Horvátországban sokan nemzeti hősöknek tekintenek. A horvát püspöki kar tiltakozik, éppúgy, mint Horvátország elnökasszonya.

Peter Palics horvát püspök levélben kérte Bécs érsekét, Christian Schönborn bíborost, hogy lépjen közbe a rendezvény érdekében. A katolikus püspöki kar szóvivője Bécsben úgy nyilatkozott, hogy nem illetékesek az ügyben. A Deutsche Welle közszolgálati portálnak nyilatkozva elmondta: Ausztriában nemrég hoztak egy törvényt, mely tiltja az usztasa szimbólumok használatát az országban.

Miről emlékeznek meg Bleiburgban?

1945-ben a második világháború végnapjaiban Tito kommunista partizánjai kiszorították a nácikkal együttműködő usztasákat Horvátország területéről, ahol azok korábban lágerekben ezerszámra gyilkolták le az ellenfeleiket és a zsidókat. A kommunista partizánok Bleiburg környékén utolérték a menekülő usztasákat, akik közül sokan magukkal hozták a családjukat is. Vérfürdő következett, ahol a halálos áldozatok száma több ezerre tehető. Mindkét fél ma is vitatja az áldozatok számát. A kommunista Jugoszlávia megszűnése után megkezdődtek a megemlékezések Bleiburgban. Ezeken részt vettek a horvát püspöki kar tagjai éppúgy, mint a szélsőjobboldali pártok vezetői, akik gyakran kormányzati pozíciót is betöltöttek.

Ez Európa legnagyobb neonáci rendezvénye 

Ezt írta egy beadványban több baloldali szervezet Karintia tartomány vezetőségének, kérve a rendezvény betiltását. Arra hivatkoztak, hogy Ausztriában immár tilos a nácikkal együttműködő usztasák szimbólumainak a használata. Márpedig ezeken a rendezvényeken bőségesen lehet látni usztasa jelképeket, melyek sokakban rossz emlékeket ébreszthetnek. Ráadásul külföldről nagy számban zarándokolnak Bleiburgba neonáci szervezetek egész Európából.

Az usztasák terrorista tevékenységet is folytattak: ők gyilkolták meg Jugoszlávia királyát és a francia külügyminisztert Marseille-ben. A kommunista Jugoszláviában háborús bűnösnek nyilvánították az egész szervezetet, amely a független Horvátország megalakulása után újra erőre kapott. Az usztasák mindig is igen jó kapcsolatot ápoltak a római katolikus egyházzal, ellentétben a nácikkal, akik elvetették a keresztény humanizmust. Az usztasa rendezvény megterheli Ausztria és Horvátország diplomáciai kapcsolatait is, bár Bécsben azt hangsúlyozzák: a helyszínen kell eldönteni, hogy engedélyezik-e az usztasa rendezvényt Bleiburgban, ebben a karintiai kisvárosban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez