Ritka óriáshalat sodort partra a víz Kaliforniában
A különös holdhal eredeti élőhelye a világ másik végén van, így rejtély, hogyan került át Észak-Amerikába, ahol korábban még sosem látták.
Egy nemrégiben felfedezett ritka holdhalfaj, a Mola tecta egy példányát mosta partra a víz Kaliforniában, Santa Barbara mellett – jó nagy fejtörést okozva a tudósoknak. A hatalmas, több mint kétméteres hal ugyanis nem őshonos az Észak-Amerikát határoló vizekben, így először a kutatók azt sem tudták, milyen fajjal állnak szemben. Végül a Mola tectát 2017-ben Új-Zélandon felfedező tengerbiológus, Marianne Nyegaard ismerte fel az állatot, egy fotó alapján.
A biológus szerint nem elképzelhetetlen, hogy a hal megtett több ezer mérföldnyi távolságot, akár Dél-Amerikából, ahol szintén élnek a ritka holdhalak, de az is lehet, hogy egy még fel nem fedezett populáció egy példányára bukkantak. A helyes meghatározásban a közösségi média segített a kutatóknak, hiszen egy Facebook-csoportban és az iNaturalist oldalon is megosztották a ritka haltetemről készült fotókat. Ennek köszönhetően a világ másik végén élő tengerbiológus kapcsolatba tudott lépni amerikai kollégáival – áll a CNN beszámolójában.