Koponyaalakú égitest közelít a Földhöz
Ahhoz túl későn jön, hogy tovább borzolja az idegeinket Halloweenkor. De a fura, koponyaalakú aszteroida megállíthatatlanul közelít. Sokan csak halálüstökösnek hívják.
November 11-én lesz hozzánk a legközelebb – 25 millió mérföldre, vagyis úgy 40 millió kilométerre. Először 2015 októberében pillantották meg a csillagászok. El is nevezték 2015 TB145-nek. Ami, lássuk be, nem túl izgalmas név egy ilyen fura formájú űrképződménynek. Bár a NASA kreatívabb volt, a Nagy Sütőtök Aszteroida nevet aggatta rá. Akkor jóval közelebb jött hozzánk: alig 480 ezer kilométerre. Vagyis majdnem Hold-közelbe.
Az átmérője nagyjából 600 méter lehet, így nemcsak túl távol halad majd el tőlünk, de túl kicsi is ahhoz, hogy szabad szemmel észrevegyük. A csillagászok három éve is csak távcsővel pillantották meg a Haleakala vulkán tetejéről Maui szigetén, Hawaiion.
Jóllehet az akkori radarképek koponyaformát rajzoltak ki, lehet, hogy nem emiatt hívják a halál üstökösének. Inkább az első észlelés dátuma, vagyis Halloween miatt – írja az NBC News honlapja. Valószínűleg egy kihunyt üstökösről van szó, erre utal, hogy a kőmaradványok között jégdarabok vannak. Amikor keringési pályájukon az üstökösök a Naphoz közel repülnek, akkor a jég gázzá alakul, amit maguk után húznak. Így nyerik el jellegzetes farkukat.
A szóban forgó aszteroidát veszélyforrásnak tartják a mérete és a Földhöz közeli pályája miatt. De a mérések szerint – hála Istennek – halvány esély sincs arra, hogy összeütközzön bolygónkkal.
A mostani, novemberi látogatása után legközelebb 2088-ban térhet majd vissza, akkor 8 és fél millió kilométerre halad majd el tőlünk. Bár a Föld mai lakói közül ezt már kevesen fogják látni, még teleszkóppal is.
Fotó: Astronomy Now