Hogy változhatnak a nappalok Magyarországon, ha eltörlik az óraátállítást?
Jean-Claude Juncker bejelentése szerint az EU tagországai maguk dönthetnek, hogy a téli vagy a nyári időszámításra állnak-e át az óraátállítás eltörlése után. De melyik a jobb?
Az óraátállításról tartott EU-s konzultáció azzal az eredménnyel zárult, hogy eltörlik az évenkénti kétszeri óraátállítást, azaz megszűnik a téli és nyári időszámítás kettőssége. Erről az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker számolt be a német köztévének. Azt, hogy téli vagy nyári időszámításra állnak át, a tagországok maguk dönthetik el. Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya is, erről G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke és Kiss Róbert Richard turisztikai szakújságíró is megosztotta véleményét a TV2 Mokka ma reggeli adásában.
Az alvásszakértő szerint az óraátállítás eltörlése mindenképpen jó döntés, az igazodás a természet rendjéhez jó hatással lehet az emberi szervezetre. G. Németh György úgy véli, hogy a téli időszámítás lehetne a jobb választás. Ebben az esetben áprilistól októberig sötétedne egy órával előbb és egy órával korábban is kelne fel a nap, ami a korán kelőknek kedvez. Kiss Róbert Richard viszont fontosabbnak tartja, hogy azt az időt töltsük világosban, ami a munkaidőn és a kötelezettségeken kívül esik, hiszen az emberek többsége jobban szereti még a világosban kiélvezni a szabadidejét. Ő a nyári időszámításra voksol, amellyel később sötétedne és még a téli időszakban is több időt tölthetnénk el világosban – reggelente azonban tovább kellene várnunk a napfelkeltére.
A kérdés a közvéleményt is megosztja, több fórumon is éles viták folynak a téli-nyári időszámítás közötti választásról. Abban azonban mégis nagy a konszenzus, hogy az óráit szinte senki nem szereti állítgatni, így egy sokak által feleslegesnek tartott lépéstől szabadulhatunk meg.