Lengyel-ukrán viták a második világháború idején elkövetett népirtásokról
A hétvégén Andrzej Duda lengyel elnök Ukrajnába, Petro Porosenko ukrán államfő Lengyelországba látogatott. Mindketten a népirtásról emlékeztek meg, melyet a második világháború idején követtek el lengyel, illetve ukrán fegyveres csoportok a másik nép ellen.
75 éve Volhiniában indított etnikai tisztogatást Sztepan Bandera milíciája. Több, mint százezer lengyel esett a gyilkos akció áldozatává. A nácikkal együttműködő Sztepan Bandera osztagai etnikailag tiszta Ukrajnát akartak. Ezért tömegesen mészárolták le a zsidókat és a lengyeleket, akik nagy számban éltek Volhiniában és Galíciában. Az ukrán nacionalisták ma Sztepan Banderát nemzeti hősnek tekintik.
A lengyel fegyveres csoportok sem voltak restek a második világháború idején: 1944-ben Szahrin környékén ukrán családokat öltek illetve kényszerítettek a lakóhelyük elhagyására. Erre Petro Porosenko ukrán elnök emlékezett Lengyelországban.
A két állam baráti viszonyt ápol egymással – az Egyesült Államok nyomására. Több, mint egymillió ukrán dolgozik Lengyelországban. Ők pótolják azokat a lengyeleket, akik Nyugatra mentek a rendszerváltás után. A múlt azonban beárnyékolja az együttműködést, mert mind Kijevben mind pedig Varsóban nacionalista húrokat penget a kormányzat. Mégis mindkét fővárosban az együttműködés szükségességét hangsúlyozzák – elsősorban Oroszországgal szemben.
Putyin elnököt azzal vádolják Kijevben és Varsóban, hogy tudatosan szítja a nemzetiségi ellentéteket a szomszédos államokban, hogy ezzel megakadályozza az oroszellenes egységfront kialakulását. A NATO a hétvégén tart csúcstalálkozót, melynek egyik legfőbb témája az orosz fenyegetés lesz. Jövő hétfőn viszont Donald Trump Vlagyimir Putyinnal találkozik Helsinkiben. Az USA szövetségesei attól tartanak, hogy a nagyhatalmak a fejük felett megegyeznek valamiben – ahogy az már oly sokszor megtörtént a történelem folyamán.
Fotó: Facebook – Andrzej Duda