Hol nyaralunk drágábban és hol nem az idén?

Az euró drágulása miatt többe kerülhet most egy külföldi nyaralás, mint amikor még csak terveztük az üdülést. De nem feltétlenül. Hova megyünk idén nyáron mi, magyarok?

Vannak helyek, ahol érződik az árfolyam-változás hatása és vannak, ahol nem. Hogy hol mi a helyzet, arról Kiss Róbert Richard turisztikai szakújságíró beszélt a TV2  Mokkájában.

Jó tudni, hogy ha valaki utazási irodánál fizetett be, annál az utazás megkezdése előtti huszadik napig akár még fel is emelheti az árat az utaztató. Nemcsak az árfolyamváltozás miatt, hanem ha például a benzin vagy a kerozin ára nő,  vagy bevezetnek egy új adót – mondja a szakújságíró. Persze ennek is vannak a korlátai, maximum az összeg 8 százalékáig lehet emelni. Ilyenkor az utas nem mondhatja vissza kötbérmentesen az utat – márpedig a kötbér többnyire sokkal nagyobb, mint mondjuk az árfolyamváltozás miatti különbség. Egyébként nem jellemző, hogy az utazási irodák nagy többsége emelne ilyen esetekben, hisz nagyon nagy az árverseny, ezért inkább benyelik a különbözetet.

IM5744-hr

Viszont ha már a turista ott van, ahol euróval kell fizetni, akkor bizony megérzi, hogy drágábbak a dolgok, pláne ha amúgy is drágábbak, mint itthon. A példákat is sorolja Kiss Róbert Richard.  Mondjuk ha bemegy az ember egy étterembe, vagy szeretne szállást foglalni, akkor nyilván érzi az árfolyam-különbséget. Erre felkészülni nehéz. Szerinte viszont ez nem fogja visszavetni a turizmust, hisz az átlagkeresetek növekedtek, ugyanúgy megyünk az idén külföldre is, belföldre is, mint korábban. Belföldre pláne, hisz a hazai turizmus egyre inkább erősödik.

Az, hogy többet kell fizetni az euróért, nem minden országban vehető észre az árakon. Egyiptom például valószínűleg most rendkívül népszerű lesz. Miután újra nyugodt a helyzet és annyira ár-érték arányos, kifejezetten olcsó nyaralásokat kínálnak, hogy rengeteg honfitársunk fog majd úgy dönteni, hogy ott fog vakációzni egy hetet, két hetet – véli a szakújságíró. Ott valószínűleg nem lesz több költsége. A török Riviéra, ami egy időben nagyon megdrágult, az idén szintén olcsóbb, a török líra most esett, ott sem kell az árfolyamváltozás miatt pluszkiadásokkal számolni. Ezzel együtt Törökország most sem olcsó, mondjuk Egyiptomhoz képest.

Nagy változások vannak egyébként Kiss Róbert Richard tapasztalatai szerint a magyarok kedvenc úti céljai között. Horvátország lesz továbbra is a legnépszerűbb ebben a szezonban, az olasz területek, Bibione, Rimini nagyon-nagyon megerősödtek. Főleg Rimini, egyre délebbre tartanak a magyarok. Toszkánába is nagyon sokan mennek és Málta vagy Marokkó is fellendült, az utóbbi a fapados járatoknak köszönhetően. Néhány görög szigetre viszont kevesebb magyar turista fizetett be, mint korábban, de attól még ezek is népszerűek. Krétán, Korfun, Rodoszon is biztos, hogy az idén is találkozunk magyarokkal.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez