Újra magyar orvosok műtenek Malawiban
Már úton van Malawiba a Magyar Afrika Társaság (AHU) 19. orvosmissziója. A Liszt Ferenc repülőtéren a csapatot Abebe Dániel-Bebe, az AHU jószolgálati nagykövete, Raymond Irambo főtitkár és Vujity Tvrtko, az AHU tagja búcsúztatta.
Gyógyítás és továbbképzés. Ez a Magyar Afrika Társaság immár negyedik műtős missziójának küldetése Afrika sűrűjében, a kontinens keleti részén, Malawiban. Ezúttal is fül-orr-gégészek utaztak műteni, aneszteziológus kollégájuk társaságában. Eredetileg öten indultak volna, de az egyik önkéntes orvos maga is megbetegedett. Így végül négyen repültek el Malawiba: Dr. Paput László fül-orr-gégész osztályvezető főorvos a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházból, Dr. Loibl Csaba egyetemi tanársegéd a Pécsi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetéből, valamint Dr. Nepp Nelli és Dr. Orosz Éva szakorvos-jelöltek a PTE Fül-Orr-Gégészeti Klinikájáról. Kint munkájukat, mint az eddigi missziókét is Szeremley Csaba segíti majd az AHU partnerszervezetétől, az ottani HTCC (Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ) Háztól.
A Magyar Afrika Társaság az elmúlt években 17 orvosi missziót indított a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Maliba, Madagaszkárra, Ugandába, Malawiba és Guineába. Az önkéntes magyar orvosok több mint 40 ezer betegen segítettek ott, ahol gyógyítóból nagy a hiány. A mostani már a negyedik olyan csapat, amely műtétekre vállalkozott: fej- és nyaksebészeti, fül-orr-gége operációkat végez majd Malawiban, ahol a Magyarország méretű ország 20 millió lakójára mindössze egyetlen fül-orr-gégész szakorvos jut. Blantyre-ben fognak gyógyítani, ott, ahol kollégáik már korábban is műtöttek. Mint akkor, így most is a magyar orvosokra maradnak a nehéz esetek: már össze is gyűjtötték azt a 40-50 beteget, akik egy hatalmas kórteremben várnak arra, hogy a misszió tagjai a következő két hétben megoperálják őket.
Orvosaink a műtéti ellátás mellett gyógyszeradományt, műszereket is vittek magukkal, köztük egyszer használatos eszközöket. Ezeket a Dombóvári Szent Lukács Kórház, a Pécsi Tudományegyetem, a PTE Műveleti Medicina Tanszéke, a Ready Medizintechnik Kft, a Starkey Hearing Technologies és a Vasútegészségügyi Nonprofit Kft. adományozták.
Az orvosok mind önkéntesek, szabadságuk terhére utaznak. Korábban Malawiban járt kollégáiktól már tudják, hogy nem lesz könnyű, amire vállalkoztak. Egészen más világba érkeznek, a helyi körülmények között jól felszerelt Blantyre-i kórházban sem tudják például a malawi kollégák használni a műszereket – ők nézni fogják a magyarok munkáját, az ő tanításuk is része a missziónak.
A fül-orr-gégészek az eredeti terv szerint egy idegsebész misszióval együtt mentek volna Malawiba, de a képalkotó berendezés, az ország egyetlen MR gépe elromlott, így azt a küldetést őszre kellett halasztani. Hisz MR nélkül koponyán belül dolgozni nem lehet, pedig a két csapat közösen végezhetett volna integrált műtéteket.
Az orvosok tudják azt is, hogy meglepetések érhetik őket. Például műtét közben eltűnhet a víz, az áram – ami a műtőben kevésbé hangulatos esemény, mint a szálláson, vacsora közben. Felkészültek mindenre, amire csak tudtak. Hisz csaknem félszáz, nagyon súlyos helyzetben lévő beteg remél tőlük gyógyulást ott, ahol egyébként csak egyetlen szakorvostól várhatnának segítséget. Munkájukról rendszeresen beszámolunk majd.