Nem fekete, hanem színpompás kontinens – 7. Afrika Expo az Utazás kiállításon
Hét év alatt 136 kiállító és 26 afrikai ország képviseltette magát a budapesti Afrika Expón és Vásáron. Csaknem negyedmillióan voltak kíváncsiak rájuk. És ebben még nincs benne az idei mérleg. Vasárnap estig várja a látogatókat a pozitív Afrika a Hungexpo A pavilonjának 111-es standján, az Utazás kiállításon.
Nem attól leszünk afrikaiak, mert Afrikában születtünk, hanem attól, hogy Afrika megszületett bennünk. Ezzel indította útjára a 7. Afrika Expót afrikai barátainak és Afrika barátainak címzett beszédében Balogh Sándor, a Magyar Afrika Társaság elnöke. Azt mondta, nem titkolt célja a rendezvénynek, hogy a látogatók úgy járjanak, mint ahogy ő járt gyakori afrikai útjai során. Vagyis magával ragadja őket a gyönyörű és színes földrész, amely egyre inkább a figyelem középpontjába kerül. A világ vezető döntéshozói ugyanis ráébredtek, hogy Afrika fontos számukra, olyan természeti kincsek lelőhelye, melyek a többi kontinens életéhez is nélkülözhetetlenek. Az ott élő, most már félmilliárd emberből álló középosztály pedig növekvő keresletet jelent a különböző fogyasztási cikkekre.
Fontos, hogy újraélesszük azokat a gazdasági és kulturális vagy sportkapcsolatokat, amelyek a rendszerváltás viharában elvesztek – fogalmazott Balogh Sándor. Afrika egyre több figyelmet szentel hazánknak, mind többen szeretnének itt tanulni, megismerni a magyar kultúrát. Az érdeklődés kölcsönös: a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ, a HTCC hálózata, melynek segítségével otthonosan érezhetik magukat idegenben is, egyre több sikeres üzlethez segíti a magyar vállalkozásokat. Botswana, Dél-Afrika, Gambia, Ghána, Malawi, Marokkó és Uganda is otthont ad már magyar házaknak azon a kontinensen, amely nemcsak színes, mint gyermekkorunk kaleidoszkópja, hanem a következő negyed vagy fél évszázad gazdasági motorja is lesz – mondta a Magyar Afrika Társaság elnöke. Aki egy mandinka közmondást is idézett: sok kis ember sok kis helyen, miközben sok apró dolgot megtesz, mégiscsak megváltoztathatja a világot.
Az Afrika Expo kitalálója és főszervezője, Szilasi Ildikó Afrika-szakértő fontosnak mondta, hogy a kiállítók, fellépők, az Expo égisze alatt megrendezett konferencia előadói sok új érdekes információt osztanak meg, inspirálhatják egymást, minél többeknek megmutathatják az ő színes, fejlődő és pozitív Afrikájukat. Egyben köszönetet mondott ezért a fővédnöknek, Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek és a fő szponzoroknak: a Magyar Afrika Társaságnak, a HTCC-nek, az Utazz Afrikába Utazási Irodának, illetve az algériai légitársaságnak. Akárcsak a szakmai támogatóknak: a Földművelésügyi Minisztériumnak, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemnek, a Pécsi Tudományegyetemnek és az UNESCO nemzeti intézményének, amiért hitelesítik a rendezvényt, hangsúlyozzák Afrika fontosságát.
A négynapos rendezvényen rendkívül gazdag a program. Nemcsak a legújabb üzleti lehetőségekről lehetett és lehet tájékozódni Malawitól Marokkóig, de találkozni lehet afrikai származású hírességekkel, például Sena Dagaduval, Kembe Sorellel, szakértőkkel, írókkal.
Már a megnyitón élvezhette a közönség Abdoul Camara szenegáli díjnyertes táncművész balafon játékát és tökedényes akrobatikus táncát.
Az Afrika Expón az afrikai hárfa andalító hangjával is lehet ismerkedni. A hamisítatlan afrikai hangulathoz afrikai fehér hasú törpesünök és kíváncsi kaméleonok éppen úgy hozzájárulnak, mint a Taita Alapítvány kézműves foglalkozásai, gyöngyfűzés, maszkkészítés, afrikai társasjáték a gyerekeknek.
Két különleges kiállítás is helyet kapott az expón. Malawiban élő kisgyermekek egy gyorstalpaló fotós képzés után maguk kapták lencsevégre a mindennapi életet. A legjobb fotókat a Földkelte Alapítvány az Ismerd meg a Világot kiállítás keretében állította ki. Afrika maszkjai: Burkina Fasótól Kongóig címmel pedig egy magángyűjtemény legszebb, soha még be nem mutatott, értékes darabjai láthatóak.
Az idén is külön standot kapott a többi között az afrikai orvosi és gyermektámogatási missziókat is szervező Magyar Afrika Társaság (AHU), az afrikai árvaházat és iskolát támogató Taita Alapítvány, több afrikai ország vagy az Utazz Afrikába utazási iroda. És persze a fő támogató, a Magyar Kulturális és Kereskedelmi Központ, a HTCC.
Fotó: Bocskay Zsolt és Konkoly-Thege György