Schäuble: nem katasztrófa, ha a koalíciós tárgyalások nem eredményesek
A német szociáldemokraták vasárnap szavaznak arról, hogy vállaljanak-e újabb nagykoalíciót a CDU-CSU-val.
Martin Schulz, aki korábban ellenezte ezt, elfogadta a nagykoalíciót, mert Németországnak stabil kormányra van szüksége, de a szociáldemokraták közvéleménye igencsak megosztott. A Jusok, a fiatalok szinte egy emberként ellenzik, hogy folytassák a nagykoalíciót Angela Merkel kancellárral.
Párizsban Angela Merkel megígérte Macron francia elnöknek, hogy Németországnak hamarosan stabil kormánya lesz. Ily módon Franciaország és Németország együtt irányíthatja a reformfolyamatot az Európai Unióban és mindenekelőtt az eurozónán belül. Németországban szeptemberben tartottak választásokat és még mindig nincs új kormány. Ilyen hosszú szünet még nem volt Németország háború utáni történetében. Ehhez képest Wolfgang Schäuble halálosan nyugodtan kijelentette: nem katasztrófa, ha nem alakul új nagykoalíciós kormány. Schäuble a korábbi kormányban pénzügyminiszter volt, jelenleg a parlament elnöke. A CDU egyik legtekintélyesebb politikusa azt nyilatkozta a Focus magazinnak, hogy vannak más opciók is, de nem fejtette ki, hogy mire gondol. Elmondta a véleményét a 2015-ös menekültválságról is, mely a mostani politikai krízis egyik legfőbb oka. Kijelentette : Németország még mindig szenved ennek a következményeitől. Schäuble hangsúlyozta: Németország nem fogadhat be mindenkit!
A nagykoalíció újraalakulásának egyik legfőbb oka az, hogy a CSU egészen másként ítéli meg a migránsügyet, mint a szociáldemokrata párt. Míg a szociáldemokraták toleránsak, addig a keresztényszociális unió igyekszik a minimumra korlátozni a bevándorlók számát. A CSU csúcstalálkozójának díszvendége január elején nem más volt, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Fotó: Wolfgang Schäuble Angela Merkellel / Wikimedia Commons