A szalmonellavírus végzett az azték birodalom lakóival
Hogy tudták elfoglalni a spanyolok az azték birodalmat pár száz harcossal? Hogy voltak képesek megtartani a hatalmat? Brutálisan lemészárolták a helyi elitet, de ez még kevés lehetett.
Egy évszázadon belül az őslakosság 90%-a kipusztult! Miért? Mert a spanyolok által behozott európai betegségek végeztek velük! A tudósok korában is tudtak a bárányhimlő, rubeóla vagy pestisjárványokról, de most új felfedezésre jutottak.
1545-ben és később 1576-ban millió számra haltak meg az azték birodalom alattvalói a titokzatos cocolizti betegségben. Ez fejfájással, hasmenéssel és vérzésekkel járt. Az indiánok belehaltak, de a spanyolok nem. Miért? A tudósok egy csoportja most arra a következtetésre jutott – egy temető feltárása kapcsán – , hogy valószínűleg tömeges szalmonellafertőzés lehetett az oka az indiánok kipusztulásának. Valamilyen szalmonellavírus okozhatott olyan tífuszhoz hasonló lázat, mely végzett a védtelen indián lakossággal. A kutatók a halottak fogait vizsgálták meg és ebből jutottak a következtetésre. Magát a szalmonellavírust nem találták meg. Ez tehát még mindig csak feltevés. A Nature Evolution and Ecology tanulmánya mindenesetre megerősíti azoknak a történészeknek a véleményét, akik szerint az azték birodalom bukását nem annyira a spanyol hódítók harci tettei és brutális elnyomása okozták, hanem a tömeges járványok, melyek védtelenül érték az azték birodalom alattvalóinak immunrendszerét a XVI. században.
Fotó: Simple Wikipedia