Bhutánról nyílt kiállítás a Zászlómúzeumban
A kicsi, de természeti szépségekben gazdag, a Himalája hegyeivel körülölelt királyságról Magyarországon még nem rendeztek ilyen nagyszabású kiállítást.
Balogh László, a Zászlómúzeum megalapítója és vezetője fél éve találkozott Valcsicsák Zoltánnal a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság elnökével, aki könyvet is írt az országról, “Álmomban Bhutánban ébredtem” címmel.
Kettőjük együttműködésének eredményeként a megnyitóra népes bhutáni delegáció érkezett Budapestre Brüsszelből, Pema Choden asszonynak, a Bhutáni Királyság Belgiumba és az Európai Unióhoz delegált nagykövetének vezetésével.
Az eseményen köszöntőt mondott Jári Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Ázsiai és Csendes-óceáni Főosztályának osztályvezetője, Valcsicsák Zoltán és Csillik Dilara, az ASHU elnöke.
A beszédekben nagyon sok érdekesség elhangzott az országról, mellyel képeken és tárgyakon keresztül két és fél hónapig lehet ismerkedni a Zászlómúzeumban.
2014-ben a boldogságindex-mérésben a világ legboldogabb állama lett Bhután.
Azt már kevesebben tudják, hogy 2005 óta az egész országban tilos a dohányzás és televízióadás csak 1999 óta van Bhutánban.
Az ország nettó széndioxid-fogyasztó – így a világ első “karbonnegatív” állama lett. Buthánba eljutni nem könnyű és nagyon költséges – körülbelül 200.000 turistát fogadnak mostanában évenként.
Egymás országának megismerésében nagy szerepe van a Magyar-Bhutáni Baráti Társaságnak, mely 2015-ben bhutáni filmhetet rendezett Budapesten és 2016-ban magyar íjászokat vitt ki a távoli országba.
Mint Jári Ferenc elmondta, országaink közt nincs diplomáciai kapcsolat, de talán a mostani kiállítás és a magas szintű delegáció látogatása elősegíti ennek felvételét.
A megnyitón közreműködtek Répás Szilvia és Milus Alida táncművészek.