Szubszaharai Afrika gazdasága a XXI. században – könyvbemutató
Hiánypótló tanulmánykötetet jelentetett meg az MTA KRTK Világgazdasági Intézete az Akadémia Kiadó gondozásában. A kormány 2015-ben meghirdetett Déli nyitás politikájának köszönhetően Afrika szubszaharai régiói újra felértékelődtek hazánk számára.
A kapcsolatok szorosak voltak a rendszerváltás előtt, rengeteg magyar dolgozott kint és afrikai diákok ezrei tanultak Magyarországon. Most újra “felfedezzük” a régiót, ahol sorra nyílnak a nagykövetségeink és az utóbbi években a magas szintű látogatások is egyre gyakoribbak. A korábban nálunk tanult nemzedék több tagja komoly pozíciókba került hazájában, így nem ritka hogy a vendéglátó miniszterek beszélnek magyarul.
A könyvbemutató nyitó előadását Búr Gábornak, az ELTE tanszékvezetőjének a köszöntője után Bayer József, az MTA rendes tagja,az MTA Afrikai Albizottságának elnöke tartotta. Kiemelte, hogy a régió országai nem egységesek, fejlettségük, gazdasági, politikai berendezkedésük sokszínű. A kontinensen az országok határait sok esetben vonalzóval húzták meg, ami szintén komoly konfliktusforrás.
A legfőbb bevételi forrás jellemzően a nyersanyag, az ebből származó bevétel sok esetben csak az elitet juttatja jelentős jövedelemhez, esetleg presztízs-beruházásokat eredményez. A terület legnagyobb befektetője és gazdasági partnere Kína.
A könyv szerzői is jelen voltak az eseményen és röviden bemutatták tanulmányaikat.
Pásztor Szabolcs
Így Pásztor Szabolcs a demográfiai trendekről, Orosz Ágnes a multinacionális vállalatok szerepéről beszélt a térségben.
A kötet egyik szerkesztője Biedermann Zsuzsanna a nyersanyagban gazdag országok kihívásairól írt.
A másik szerkesztő, Kiss Judit a többi közt Afrika jövőjét – a jövő Afrikáját mutatja be.
Tarrósy István, aki a bemutatóra nem tudott eljönni, a magyar-afrikai kapcsolatokat elemezte.
(Visited 3 times, 1 visits today)