Már egy éve egy fillért sem keresnek – élet Jemenben a háború alatt
Az ENSZ szerint a mostani jemeni a legsúlyosabb humanitárius válság a 2. világháború óta. A világszervezet szerint 17 millió ember szorulna azonnali humanitárius segítségre a polgárháborús országban. Menekültek, a polgárháborúban elpusztult otthonok, kolerajárvány, erőszakkal besorozott gyerekkatonák mellett bevétel nélkül maradt emberek jelzik a helyzet tarthatatlanságát.
Abdullah Szaif al-Hakimi a taizi kórház orvosa. Munkáltatója az egészségügyi minisztérium. Utóljára tavaly augusztusban kapott fizetést.
Az élet már akkor nagyon nehéz volt, amikor még kézhez kapták a keresetüket – mondja az Al Arabiya hírtelevíziónak. A pénz akkor is alig volt elég valamire a világ egyik legszegényebb országában. Most viszont, hogy egy fillérre sem számíthatnak, már csak az a céljuk, hogy a 9 tagú család ne haljon éhen.
Ugyanígy járt több mint 50 kollégája is. A munkát viszont nem hagyhatják – nagy szükség van az orvosokra a lázadók ostroma alatt álló dél-jemeni városban. Mely már két éve, a jemeni konfliktus kezdete óta a frontvonalban van a síita húszi lázadók és az ország nemzetközileg elismert kormányához hű erők között, akiket arab koalíció élén Szaúd-Arábia támogat.
A háborúnak már több mint 10 ezer halottja van, a civilek szenvedéseit kolerajárvány, az égbe szökött élelmiszerárak és elmaradt fizetések miatt éhezés és vég nélküli áramhiány is fokozza. Elkeseredettségükben sokan a helyi hivatalok előtt kezdtek ülősztrájkba és az Al Arabiya szerint közülük többen meghaltak.