A piramisoknál is idősebb a világ legöregebb élőlénye

Több mint 5 ezer éves, vagyis már akkor élt, amikor a gízai piramisokat építették. De honnét tudják ezt?

Kaliforniában áll a világ legidősebb élőlénye az amerikai tudósok által készített Old List szerint. Mégpedig egy fenyőféle, a Balfourianae. A számítások szerint 5.067 éves. A második ismert fa a sorban ugyancsak egy simatűjű szálkásfenyő, melynek szintén az amerikai Fehér Hegység a hazája és a Matuzsálem névre “hallgat”. Ez 4.850 éves. A bronzérmes egy chilei fa, mégpedig egy patagóniai ciprus, amely nagyjából egyidős Stonenehenge-dzsel: 3.627 esztendős. Srí Lankán is él igazi matuzsálem: egy szent fügefa, 2.222 éves.

Az amerikai listát, melyen ezek a fák viszik a prímet, tudósok állították össze azokról az ősi fákról, melyek korát hitelt érdemlően meg tudták állapítani – írja a BBC. Azt, hogy hogyan, már a Kew Garden, a londoni királyi botanikus kert vezetője árulja el egy 300 éves szelídgesztenye alatt.

Azt mondja, néha hagyományos detektívmunka vezet el egy fa korához. Megnézik a korábbi feljegyzéseket arról, hogy bizonyos idővel korábban nőtt-e már fa a mostani növény helyén. De ellenőriznek festményeket is, meg régi térképeket – ezek közül jónéhány a fontosabb fákat is feltünteti.

A fák kormeghatározásának elterjedt módja az évgyűrű-számlálás. Évente egy gyűrű a növekedés üteme. De ez csak a kivágott példányoknál járható út, és azoknál sem mindegyiknél. De mi van, ha nem akarnak kárt tenni a még életképes fában?

Megfúrják őket. Mintát vesznek anélkül, hogy komolyan bántanák a fát, aztán a kiemelt darabon számolják meg az évgyűrűket. Ez nagyon kényes művelet, volt már rá példa, még a hatvanas években, hogy egy tudósnak beletörött a fúrója a fába. Éppen egy simatűjű szálkásfenyőről volt szó. A készlet drága, ezért az egyik erdész úgy próbált segíteni a helyzeten, hogy kivágta a fát. Amiről aztán az évgyűrűk ily módon könnyűvé vált összeszámlálása után kiderült, hogy 5 ezer éves volt…

Fotó: az eszüstérmes Matuzsálem / Wikimedia Commons

 

(Visited 6 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez