A Közel-Keleten nyomulnak az orosz olajcégek

A Rosznyeft több szerződést is között az Irakhoz tartozó kurd autonóm kormányzattal az olajkutatásról és az olajkitermelésről. Ez komoly perspektívát jelent mindkét fél számára- hangsúlyozta Igor Szecsin, aki nemcsak a Rosznyeft főnöke, de Putyin elnök egyk legbizalmasabb tanácsadója is.

A Rosznyeft már korábban is kötött szerződést a kurdokkal, akik lényegében autonómiát élveznek Irakban, de most konkrét megállapodások is születtek. Például arról, hogy az oroszok használhatják Kurdisztán olajvezetékét, mely naponta 600 ezer hordó olajat képes továbbítani, de a kapacitását hamarosan 1 millióra emelik.

Külön növeli a mostani megállapodások jelentőségét, hogy azt követően került rá sor, hogy Oroszország és Szaúd-Arábia hatására az OPEC úgy döntött: további kilenc hónapra visszafogja a termelést, hogy elérje az árak szinten tartását. Jelenleg a hordónkénti ár 50 dollár körül van, de az oroszok 40 dolláros árral készítik el a költségvetésüket – nyilatkozta a gazdasági miniszter a Bloomberg televíziónak a szentpétervári Nemzetközi Ggazdasági Fórumon.

Az oroszok Egyiptommal is megállapodtak abban, hogy részt vesznek a partmenti vizeken levő gázlelőhelyek kiaknázásában. Líbiában a nemzeti olajtársasággal kötöttek szerződést. Vagyis Oroszország megpróbál előre menekülni a csapdából. Moszkvában ugyanis nem számítanak arra, hogy tartósan 40 dollár fölött marad egy hordó olaj ára. Mi ezzel is elvagyunk – mondta a gazdasági miniszter a Bloomberg televíziónak.

Az olaj persze politikai biznisz, része Oroszország közel-keleti diplomáciájának. Ebből a szempontból különösen nagy jelentősége van annak, hogy megállapodtak Szaúd-Arábiával. Korábban az amerikaiak épp rájuk támaszkodva tudták befolyásolni az árakat, most ennek az esélye csökkent, mert Moszkva immár egyezteti elképzeléseit Szaúd-Arábiával, mely minden vetélytársánál olcsóbban termeli ki az olajat. Ennek alacsony ára a sivatagi királyságnak pedig éppoly nagy gondot jelent, mint Oroszországnak

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez