Tradicionális afrikai gyógyítónál jártak Malawiban a magyar orvosok
A szombati piacozás és szafari után vasárnap újabb kirándulással pihenték ki afrikai missziójuk első munkás hetét a délkelet-afrikai Malawiban műtéteket végző önkéntes pécsi és budapesti orvosok. Programjukról Szeremley Csaba, a malawi HTCC ház vezetője számolt be.
Reggel 8-kor keltek útra a Mulanje hegyhez a Magyar Afrika Társaság (AHU) 15. orvosi missziójának tagjai. Itt található Malawi legmagasabb, 3 ezer méteres csúcsa, a Sapwita. A magyar doktorok azonban nem ezt mászták meg: inkább a Likubula vízesést választották. Az egyórás gyalogtúra végén, 400 méteres szintemelkedés után 12 fokos, kristálytiszta vízű tó várta őket, melyben meg is mártóztak.
Kirándulásukon mindenütt gyerekcsapat követte őket.
Jártak egy tradicionális helyi gyógyítónál is: egy olyan idős asszonynál, aki a saját korát sem tudja. Viszont gyógyít maláriát, mérgeskígyó harapását, mindenféle betegséget, sőt még rontást is vesz le. Gyógyszerként általában valami “gyógynövényt” ad szárítva és porítva – szikével vágásokat ejt a bőrön, oda dörzsöli be.
Mivel Malawi egészségügyi ellátórendszere az egyik legelmaradottabb a világon és iszonyúan nagy a hiány orvosokban, még mindig előfordul, hogy ráolvasással, kuruzslással próbálnak komolyabb betegségeket is meggyógyítani. A több mint 17 milliós lakosság túlnyomó többsége szegénységben él – egyharmada analfabéta és minden tizedik felnőtt AIDS-fertőzött.
A magyar orvosmisszió tagjai a hétvégi pihenő után már folytatják fül-orr-gége, fej- és nyaksebészeti műtéteiket a Blantyre-i kórházban.