Sorra tűnnek el a nagy földrengés nyomai Nepálban – képriport
Pont két éve, 2015 április 25-én, szombaton 7,9-es erősségű földrengés rázta meg Nepált. A fővrostól 50 kilométernyire, 14,9 km mélyen volt a földmozgás központja. 7652-en veszítették életüket és közel 200.000 lakóház dőlt össze. Megrongálódott sok fontos műemlék is, melyek helyreállításán azóta is dolgoznak.
Az egyik legfontosabb sztúpa a Katmandu-völgyben a Boudanath sztúpa, a tibeti buddhisták Tibeten kívüli legszentebb zarándokhelye.
Ennek helyreállítása 2016 novemberében befejeződött. 23 millió rúpiába, 102,1 millió forintba került és 31 kiló aranyat használtak fel hozzá – ebből 26 kilót egy indiai kolostor ajánlott fel.
A főváros, Katmandu nagyon megrongálódott a földrengéstől: a főtér, a Durbar-tér templomainak egy része teljesen összedőlt.
A legtragikusabb helyszínen véradókra dőlt rá az összeomlott templom.
Itt is dolgoznak a helyreállításon, de még rengeteg munka van hátra.
Patan és Bhaktapur szintén az 1979 óta a Világörökség részét képező Katmandu-völgy részei.
Mindkettőben nagyon komoly károk keletkeztek, de például a gyönyörű Patan múzeum látogatható.
Az elkerített területeken nagy munka folyik és a károk mértékéről a kitett fotók alapján lehet képet alkotni.
A földrengésben 753 templom és műemlék rongálódott meg, így komoly károk keletkeztek a Majom-templomban (Swayambhunath) és
Mivel az ország bevételeiben nagyon fontos a turizmus, igyekeznek minél előbb látogathatóvá tenni a műemlékeket.
Ahogy a mostani utam során láttam, a külföldiek továbbra is szeretik az országot és a gondok ellenére egyre többen látogatnak Nepálba.