Kié a kár, ha az ellopott bankkártyával még hónapokig fizetnek a tolvajok?
Ez egy szürke zóna – állapítja meg a londoni Daily Mail, mely szerint a bankok kétségbeesetten próbálják csökkenteni vagy megszüntetni a biztonsági kockázatot, mely a PayPass használatából adódik.
Ezeknél a bank- és hitelkártyéknál 30 font alatti vásárlás esetén nem kell PIN-kód. Magyarországon ez az összeg 5000 forint. Pedig a bank csakis ennek alapján állapíthatja meg, hogy valóban érvényes-e a kártya. Ha ellopják az olyan kártyát, mely érintésre is működik, akkor a leleményes tolvajok hónapokig fizethetnek vele.
Kié ilyenkor a kár? Elvben a bejelentett lopás után a banknak meg kellene térítenie a kárt, de nagy kérdés, hogy megteszi-e? A bankok Nagy-Britanniában a nagy biztonsági kockázatra hivatkozva nem tesznek közzé adatokat az ilyen esetekről. Csakhogy ma már minden negyedik kártyahasználat érintéses, vagyis nagyon nagy a kockázat. Volt olyan kártya, mellyel még nyolc hónappal azután is fizettek, hogy a tulajdonos bejelentette: ellopták tőle! 2015-ben több mint 150 ezren jelezték, hogy ellopták tőlük a kártyájukat vagy épp elveszítették azt. A bankok nem sietnek tájékoztatni az ügyfeleket arról, hogy milyen nagy kockázatot vállalnak az érintéses kártyákkal. Ehelyett inkább azon dolgoznak, hogy megtalálják a módját: a letiltás legyen hatékony, vagyis abban a percben szűnjön meg a kártya érvényessége, hogy a tulaj jelezte: ellopták tőle vagy elveszítette. Amíg a bankok nem találják meg ezt a megoldást, addig továbbra is fennmarad a kérdés: kié a kár, ha a lopott kártyával még hónapokig fizetnek?