Hollywood nyomában – Cegléden
A Magyar Hollywood Tanács (MHT) országjáró körútjának újabb állomása a ceglédi Uránia mozi volt. A Marczincsák Gyula Györgyként anyakönyvezett, később George Pal néven világhírűvé vált filmrendező és producer 109 éve, február elsején Cegléden született.
Kiállítást rendeztek a filmszínház aulájában a művészről, melyen legismertebb filmjeinek plakátjait mutatták be.
Az eseményen Takáts László, a város polgármestere köszöntötte a vendégeket. Az első előadó az MHT alapítója, Bokor Balázs volt. Korábban nem volt filmvetítés az Magyar Hollywood Túra állomásain, de mivel a mostani eseményt egy moziban tartották, hat filmrészletet is láthattak a jelenlevők. Így például a ’30-as években készült bábfilmből, az Aladdin és a csodalámpából (ennek érdekessége, hogy szerepelt benne egy reklám) és a Hoola Boola című animációs filmből. George Pal szabadalma volt a puppetoon figura – a puppet (báb) és a cartoon (rajzfilm) szavakból. 1944-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott ezekért a bábokért. A korábbi filmjeit még Németországban készítette, és csak a 2. világháború után telepedett át Amerikába.
Hollywoodban tudományos-fantasztikus filmeket kezdett gyártani. Munkásságának legjelentősebb alkotásai közé tartozik az 1951-ben készült Világok összeütközése, melyben producer volt, ahogy a Tony Curtis főszereplésével forgatott Houdini fimben is. Jelentős rendezései az 1958-as Hüvelyk Matyi és az 1960-as Időgép. Rengeteg filmet készített, ezek közül 30-40-et sose mutattak be.
Az est vendégei közül az első dr. Szabó Alfréd ceglédi helytörténész volt. Ő George Pal életét is kutatja. Szeretnének egy emléktáblát tenni a szülőházára, de – mint a szakértő említette – bár megvan a házszám (154), nem biztosak benne, hogy pontosan melyik épületben született a művész. Akkoriban ugyanis nem voltak utcanevek, csak házszámok.
Bokor Balázs második beszélgetőpartnere Kis Ágnes bábművész volt. Mesélt munkáiról: így például az Un-Dead címmel Lugosi Béláról (Drakula világhírű megszemélyesítőjéről) készített bábelőadásról. A harmadik vendég Pannoniay Boglárka filmproducer volt, aki készülő munkáiról és terveiről mesélt.
Az est végén Bokor Balázs javasolta, hogy a mozi vegye fel George Pal nevét. Mivel a város és a mozi vezetői egyetértettek az ötlettel, valószínűleg a közlejövőben átnevezik az intézményt. Talán már a márciusra tervezett George Pal filmfesztivált is az új nevű filmszínházban rendezik már.