Iroko-díj – Afrikáért Magyarországon
Immár 10. alkalommal adták át Budapesten azt a díjat, amelyet egy nálunk élő afrikai zenész, kutató alapított azoknak, akik sokat tettek a fekete kontinensért, Afrika és Magyarország kapcsolatainak szorosabbra fűzéséért. A kitüntetés támogatója a Magyar Afrika Társaság (AHU) és elnöke, Balogh Sándor.
Az iroko a trópusi Afrikában honos fa, akár félezer évig is elél, és nagyon kemény. Erről a fáról nevezték el azt a díjat, amelyet évről évre kiosztanak Budapesten.
Az Omotunde Komolafe által megálmodott Iroko Awards Díjátadó Gálán az idén négy kategóriában tüntették ki azokat, akik a kapcsolatok szorosabbra fűzésén munkálkodnak Afrikával.
A kultúra és közösségépítésért kategóriában
Abebe Daniel Bebe
Timothy Ariremako
Bokor Balázs
Ibro Fall
Frederick Konor
Fred Odorige
Dr. Turóczi Ildikó
A kulturális diplomácia kategóriában
Dr. Gulyás Gáspár
Ani Chijioke Mchardy
Az újságírás kiválóságai kategóriában
Dr. Kiss Róbert Richard
Kembe Sorel-Arthur
Az üzleti kiválóságok kategóriában
Mr. és Mrs. Omoregbe
A jótékonyság kategóriában
Balogh Cecília
Dr. Kiss Krisztina
Dr. Fodor Réka
Oladipupo Ojo
Ikechukwu Olisa Tabansi vehette át a díjat.
Életműdíjat
Dr. Reuben Nartey
Mbaye Ndiaye kapott.
“Fontos számomra Afrika, az egyik felem afrikai, a másik magyar” – mondta a díjazottak egyike, Kembe Sorel-Arthur színész, aki a Magyar Afrika Társaság szóvivője is. “Fontos, hogy olyan képet mutassak Afrikáról, itt élő afrikaiként, ami példa értékű az utánunk következő generációknak. Ahogy a beszédek során elhangzott, van néhány többgenerációs afrikai család Magyarországon – nálunk édesapám az első, én a második, a kislányom a harmadik. Próbálok úgy élni, hogy egyszerre vagyok afrikai is és magyar is.”
Dr. Kiss Krisztina, aki az AHU egyik afrikai orvosmissziójában vett részt, nagy megtiszteltetésnek tartja a díjat. Azt mondja, úgy gondolja, nem csak azért kapta, mert Ugandában gyógyított, hanem mert Magyarországon és más európai országokban is végzett önkéntes egészségügyi munkát a menekültek között.
Dr. Kiss Róbert Richardnak is jól esik, hogy elismerték a munkáját, azt, hogy több filmet és rádióműsort készített, számos cikket írt Afrikáról, népszerűsítette a kontinenst és lakóit több helyszíni riportban is. Például tudósított az orvosi missziók munkájáról vagy közös afrikai-magyar gazdasági projektekről az AHU segítségével.
A díjazottak mindegyike nagyra értékelte, hogy az Iroko-díjjal köszönték meg a tevékenységét. De úgy gondolják, fogalmazta meg Bokor Balázs nagykövet, sok munka vár még rájuk abban, hogy még közelebb hozzák egymáshoz Magyarországot és Afrikát, a magyarokat és az afrikaiakat. És ezt a munkát ők örömmel vállalják ezután is.
A fantasztikus hangulatú rendezvényt afrikai zenészek, táncosok produkciója színesítette, de bőven akadt idő és lehetőség kapcsolatépítésre is.
Fotó: Konkoly-Thege György