Akiknek rémálom egy hívás – telefóbia

Az okostelefonok korában, amikor a többség keze már szinte hozzánőtt a készülékhez, furcsa dolog olyanokról hallani, akik félnek a telefonálástól. Vannak pedig szép számmal, akiknek az életét ez a furcsa szorongás kíséri végig, és kirázza őket a hideg, ha megjelenik egy szám a kijelzőn, és fel kellene venni a telefont.

A telefóbiát (angolul telephobia) a szociális szorongásos zavarok közé sorolják, ám érdekes módon a tőle szenvedőknek általában nem jelent nehézséget egy nagyobb közönség előtt beszélni, vagy több száz szöveges üzenetet elküldeni egy nap. A félelem akkor jelentkezik, amikor valakivel beszélni kell telefonon.

Ha arra gondolunk, hogy új keletű jelenségről van szó, tévedünk. A telefóbia már 1929-ben is jelen volt, a brit költő és író, Robert Graves 1929-es életrajzában már beszámol róla, hogy felfedezett egy erős félelmet magában, amikor telefonált – ezt ő arra vezette vissza, hogy elszenvedett egy sérülést telefonálás közben, az első világháborúban.

Mivel manapság már ezernyi lehetőség van a kommunikációra, könnyen marad titokban ez a fajta szorongás, hiszen nem nehéz elfedni. Mégis számtalan velejárója van, ami befolyásolhatja a mobilitást vagy a produktivitást. Az elutasítástól való félelem is közrejátszik a fóbia kialakulásában, de volt, aki arról számolt be, hogy attól fél: hibázik, valami butaságot mond a telefonban. Ezért inkább emailt ír, úgy több ideje van ellenőrizni az üzenet tartalmát.

Érdekes módon a sales területen dolgozók között sokan szembesülnek a problémával. Bár ők gyakran kell, hogy használják a telefont, a telefóbiával küzdők beszélgetés közben aggodalmat éreznek, hogy hívásukkal megzavarták a másikat, például félbeszakítottak egy családi eseményt, mondjuk egy vacsorát.

A fiatalabbak körében azonban szinte észrevehetetlen is maradhat a probléma, hiszen ők leginkább a csevegésre kifejlesztett applikációkat, szöveges üzeneteket használják. Így teljesen normális, ha valaki sosem kezdeményez telefonhívást – hiszen üzenetben is közölheti a mondandóját.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez