Chilében építik meg a világ legnagyobb űrtávcsövét

Még pedig nem is akármilyen áron, a több milliárdos beruházás mellett a mérnököknek egész egyszerűen le kell vágniuk az Armazones hegy csúcsát, hogy megépülhessen Chilében a sokat mondóan a “Rendkívül Nagy Európai Távcső” (E-ELT) névre keresztelt teleszkóp.

“Le fogjuk vágni a hegy csúcsát, hogy a kialakított mesterséges fennsíkon állíthassuk fel az E-ELT-t” – nyilatkozta a The Guardian brit napilapnak a munkálatokat vezető nemzetközi mérnökcsoport szóvivője.

A tervek szerint az E-ELT lesz az első olyan űrtávcső, amely segítségével láthatóvá vállnak majd a naprendszerünkön kívül található bolygók is, ugyanis Chile száraz éghajlatú hegyvidékén a légköri viszonyok lehetővé teszik, hogy rendkívül jó minőségű képeket készítsenek a kutatók.

Az ELT munkálatai még a márciusban kezdődtek és előreláthatóan mintegy 16 hónapot vesz majd igénybe a teleszkóp és a hozzátartozó kutatóállomás felépítése.

Gerry Gilmore, a Cambridge-i Egyetem asztrológiai tanszékének vezetője szerint az Armazones csúcsa a lehető legoptimálisabb pont az E-ELT számára, olyannyira, hogy a forradalmi teleszkóp segítségével 15 éven belül az kutatócsoport a földön kívüli élet jeleinek felkutatásában bízik.

Az E-ELT-t másik érdekessége, hogy az eredetileg 42 méter átmérőjű lencséjét 32 méteresre kicsinyítették, ami ugyan 13%-kal csökkentette a műszer érzékenységét, ám 18%-kal lefaragta annak költségeit is, ami az adott pillanatban jelentős megtakarítást jelentett a megrendelőnek, így az E-ELT “csak” 1 milliárd euróba kerül majd.

Ha minden a tervek szerint megy, a távcső segítségével 2022-ben vethetjük tekintetünket először a szomszéd naprendszerekre.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez