Trump lesz az Egyesült Államok 45. elnöke – random reakciók a nagyvilágból

A világ, és benne a politikusok is Donald Trump győzelmére ébredtek. A teljesség igénye nélkül bemutatunk néhányat a reakcióik közül, a hírügynökségek anyagai alapján. Széles a skála: a sokktól a hitetlenkedésen át az ünneplésig.

Németországban Ursula von der Leyen védelmi miniszter hajnaltájt azt mondta az ARD televíziónak, hogy Donald Trump előretörése “hatalmas sokk”. Akkor a republikánus jelölt már közel járt a győzelemhez. “Azt hiszem, Trump tudja, hogy nem rá szavaztak, hanem Washington, a politikai intézményrendszer ellen” – fogalmazott.

Franciaországban a szélsőjobb vezetője, Marine Le Pen már akkor gratulált Trumpnak, amikor látszott, hogy közel van a győzelemhez. A bevándorlásellenes Nemzeti Front vezetője a Twitteren azt írta: gratulálok az Egyesült Államok új elnökének, Donald Trumpnak és a szabad amerikai népnek.”

Dél-Koreában Jun Bjung-Sze külügyminiszter reméli, hogy Trump folytatja a mostani külpolitikát, és nyomás alatt tartja majd Észak-Koreát nukleáris és rakétakísérletei miatt. “Trump elnökjelöltként kifejezte világos álláspontját, amikor arról beszélt az észak-koreai atomkísérlet után, hogy az ilyen provokáció nyílt fenyegetés az Egyesült Államokkal szemben.”

Kubát megrázta Trump győzelme, hisz a karibi szigetország az utóbbi két évet azzal töltötte, hogy több min 50 év ellenségeskedés után normalizálja kapcsolatait az Egyesült Államokkal. Ez pedig a turizmus fellendülését jelentette, gazdasági döntéshozók százainak beutazását, és több tucat másik ország érdeklődésének felkeltését a kubai lehetőségek iránt. Trump azt ígérte, hogy visszafordítja a folyamatot, hacsak Raul Castro elnök nem megy bele abba, hogy a kubaiak több politikai szabadságot kapjanak. Ezt megfigyelők gyakorlatilag lehetetlennek tartják. A Telesur tévéhálózatnak kubai politikusok és Esteban Morales politikatudós egyaránt azt mondták: aggódnak, mert minden bizonnyal új fejezet kezdődik.

Indonéziában a közösségi oldalakon sokan kérdezik, miért szavaztak az amerikaiak ilyen nagy számban a milliárdos Donald Trumpra, akit a világ legnépesebb muzulmán országában intoleránsnak és reakciósnak tartanak. Vannak, akik azt írják: félnek, hogy az ő elnöksége alatt nem látogathatják majd meg Amerikában élő rokonaikat és barátaikat, nem utazhatnak oda turistaként. Körülbelül 100 ezer indonéziai él az Államokban. Joko “Jokowi” Widodo elnök mindazonáltal azt mondta a televízióban, hogy kormánya azzal fog együttműködni, akit elnökké választanak.

Kínában azt közölték, hogy a kétoldalú kapcsolatok kiegyensúlyozott és egészséges fejlesztésén fognak dolgozni az új amerikai elnökkel. A külügyi szóvivő akkor beszélt erről, amikor már megjósolható volt Donald Trump győzelme.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez