Egerből a Hírességek Csarnokába
Vermes Albán hatalmas megtiszteltetésnek érzi, hogy egykori mesterével és harcostársaival egy társaságba került. Az olimpiai és Európa-bajnoki ezüstérmes sportolót is beválasztották a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába.
„Nagyon előkelő helyen szerepel számomra ez az díj, hiszen korábban többek között Széchy Tamás, valamint Hargitay András és Verrasztó Zoltán is ebben az elismerésben részesült” – mondta a hagyományosan Százhalombattán megrendezett beiktatási ünnepség után a Budapest2017 Mediának az 59 éves korábbi úszó, aki 1980-ban első magyar férfiként nyert olimpiai érmet mellúszásban, miután a 200 méteres távon másodikként ért célba.
„Egerben nőttem fel, és ott azért mások voltak a lehetőségek, mint Budapesten. Mivel a helyi uszoda viszonylag messze volt tőlünk, csak 11 éves koromban tudtam elkezdeni versenyszerűen úszni. Onnan is sikerült magyar bajnoki címet szereznem és országos csúcsot elérnem, de ez az 1976-os olimpia előtt csak a kerettagsághoz volt elég. Olyan magasan volt a mérce, hogy Montrealba már nem jutottam el” – emlékezett Vermes Albán, aki az 1978-as világbajnokságon hatodik lett, majd azt követően szüneteltette tanulmányait a közgazdaság-tudományi egyetemen, hogy minden energiájával a sportra koncentrálhasson.
Széchy Tamás keze alatt aztán látványos volt a fejlődés, kőkemény munkát végeztek, aminek köszönhetően két év alatt nem kevesebb, mint hét másodperccel (!) javult Vermes időeredménye, és ennek lett a gyümölcse a moszkvai olimpián szerzett ezüstérem.
„A történelminek mondható férfi mellúszó éremnek akkor nem volt olyan nagy visszhangja, hiszen a játékok kapcsán inkább a politikáról beszélt a közvélemény, de ezzel én nem foglalkoztam. Annál is inkább, mert az ott úszott magyar csúcsom jobb volt, mint az amerikai rekord” – tette hozzá Vermes Albán, aki nemcsak olimpiai, hanem Eb-ezüsttel is büszkélkedhet, hiszen 1983-ban, a római kontinensviadalon is második lett, ráadásul akkor már egyetemistaként.
„Hogy elégedett vagyok-e a pályafutásommal? Egy dolog valószínűleg jelentősen befolyásolhatta volna az eredményeimet, ha már 16 évesen felköltözöm a fővárosba, és Széchy Tamás műhelyébe kerülök, de így utólag már kár ezzel foglalkozni.”
Vermes Albán természetesen nagyon örül annak, hogy 2017-ben Magyarország rendezi a FINA Világbajnokságot, elmondása szerint ezzel teljes lesz a kollekció a számos hazai Európa-bajnokság, Világkupa és más rangos események után. Nem mellékesen a FINA Masters Világbajnokságon maga is versenyezni fog.
„Magyarország nagyon erős a sportban és a sportrendezvények lebonyolításában, így egy reményeink szerint kiváló vb-rendezés után akár az olimpiáról is joggal álmodozhatunk” – zárta mondandóját a 2024-es budapesti pályázatra utalva Vermes Albán.
Forrás: Budapest2017 Media