Van, aki csak egy órát dolgozik a közszolgálati munkahelyén
Erről panaszkodott egy kerekasztal-vitában Szaúd-Arábia közszolgálati minisztere. Ha minden így megy tovább, akkor három év múlva itt a csőd! – hangsúlyozta a televízióban is közvetített kerekasztalon a gazdasági államtitkár. Márpedig kevesen számítanak arra, hogy az olajárak emelkedni fognak. Szaúd-Arábia egész nemzetgazdasága a hatalmas olajvagyonra épült. Amely az elmúlt két évben drámai mértékben leértékelődött…
Mohammad bin Szalman herceg a reformok atyja. Tulajdonképp ő irányítja Szaúd-Arábiát idős és betegeskedő édesapja, Szalman király helyett. Nincs könnyű dolga. Az alacsony olajárak miatt két éve deficites a költségvetés. Szaúd-Arábia – történelme során először – hatalmas hitelfelvételre kényszerült. A 17,5 milliárd dolláros hitel csak átmeneti nyugalmat jelent. Hosszú távon teljesen át kell alakítani a királyság olajra épülő gazdaságát. Hogyan? Bevezették az ÁFÁ-t, emelték a rezsiköltségeket, melyek rendkívül alacsonyak voltak a nagy állami dotáció miatt. Csökkentették a közszolgálati dolgozók nagy részének a fizetését. De persze ez távolról sem elég…
A kerekasztalon a közszolgálati miniszter elmondta: a munkavállalók 70%-a közalkalmazott! Az állami munkahelyeken laza a munkafegyelem. Nem véletlenül: rengeteg embert vesznek fel rokoni alapon. Jelenleg több mint 3 millió a közalkalmazottak száma. Egymillió jelentkezési kérelem van a minisztériumban – mondta a miniszter. Köztük 200 ezer olyan jelentkezőé, aki a magánszektorban dolgozik, de szeretne átnyergelni a közszférára. Igaz, hogy ott kisebb a pénz, de nem kell megszakadni a munkában. Szaúd-Arábiában a munka szinte szégyennek számít: csak az alsóbb néposztályok dolgoznak. A hagyományos elit nem csinál semmit, csak feléli a pénzt. A közszolgálati szférában 74%-os béremelés volt 2004 és 2013 között! Igaz, hogy akkoriban szárnyaltak az olajárak. A modern elit már külföldön végzett. Tisztában van vele: ez így nem mehet tovább, mert akkor itt a teljes pénzügyi csőd! Csakhogy mihez kezd Szaúd-Arábia több millió fiatallal, akikben nem pezseg a munkavágy? Legfeljebb arra hajlandóak, hogy egy órácskát alibizzenek valamilyen közszolgálati munkahelyen, amiből oly sok van Szaúd-Arábiában…