Változnak az idők – Rockzenészé az irodalmi Nobel
A Svéd Akadémia a 2016-os irodalmi Nobel-díjat Bob Dylan amerikai költőnek, dalszerzőnek, énekesnek ítélte oda új költői kifejezések megteremtéséért a gazdag amerikai dalhagyományban.
A rockzene történetének egyik legnagyobb hatású személyisége kapta 2016-ban az irodalmi Nobel-díjat. Dylan versszövegei költeményként is olvashatók, munkásságát komoly egyetemeken tanítják világszerte. A díjazott 8 millió svéd koronával (257 millió forintos összeggel) gazdagodik, a díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik.
“Változnak az idők” – idézett a zenész híres dalából a Svéd Akadémia titkára, aki a bejelentés után újságírók kérdéseire válaszolt Stockholmban.
“Bob Dylan 54 éven keresztül alkotott, és mindig képes volt megújulni. Ha visszatekintünk az antik irodalom legnagyobb alkotóira, Homérosz és Szapphó művei is hasonlóak voltak. Olvasni is lehetett őket, de valójában arra születtek, hogy egy közönség előtt adják elő őket. A mai napig olvassuk és élvezzük a görög irodalom ezen alkotásait” – emelte ki.
Robert Allen Zimmerman néven, egyetemi tanulmányait félbehagyva New Yorkban kezdett zenélni egy bohémnegyedben. Nevét egy western-sorozat sheriffjétől kölcsönözte, és úgy döntött, dalba foglalja a társadalmi igazságtalanságok ellen tiltakozók felerősödő morajlását.
Három évvel később elektronikus gitárra váltott, amivel csúnyán melléfogott. Rajongói kis híján meglincselték egy ’65-ös koncerten, de Dylan úgy döntött, ideje változni a korral, folklórhősből rockzenész lesz. Első “elektromos” lemezén, az 1965-ös Highway 61 Revisited címűn rukkolt elő a Like A Rolling Stone című dallal, de klasszikus lett a Blonde on Blonde című album is. 1966 nyarán majdnem végzetes motorbaleset érte, csak másfél év múlva lépett ismét színpadra.
A hetvenes évek elején viszont sorra érték a kudarcok: felesége otthagyta, filmje megbukott és a kritikusok sem kímélték . Néhány év alatt visszaküzdötte magát az élet napos oldalára, és megtalálta a vallást is.
Pályafutásának harmincadik évfordulóján óriási ünnepséget rendeztek tiszteletére zenésztársai, majd 1997-ben életveszélyes szívfertőzéssel került kórházba. Ezután minden újból megváltozott: karrierje feltámadt, három Grammy-díjat kapott Time Out of Mind című albumáért, s első rockzenészként vehette át az egyik legrangosabb amerikai kulturális kitüntetést, a Kennedy Center életműdíját. 2000-ben Oscar-díjat kapott a Pokoli hétvége című film Things Have Changed című daláért. Egy háromkötetesre tervezett emlékiratba is belekezdett, melynek első kötete 2004-ben került a polcokra.
Munkássága alatt három tucat stúdióalbumot adott ki, legutóbbit egy nappal a hetvenötödik születésnapja előtt. Grammy-díjai, Oscar-díja, lemezeinek sikere, számainak töméntelen átdolgozása mind azt bizonyítja, hogy Dylan a rockzene történetének egyik legnagyobb hatású személyisége. Versszövegei költeményként is olvashatók, munkásságát komoly egyetemeken tanítják, sőt neve időről időre – a “hivatásos” irodalmi tekintélyek legnagyobb felháborodására – az irodalmi Nobel-díj kapcsán is szóba került.
Dylant a Time magazin az elmúlt évszázad száz legjelesebb amerikai személyisége közé választotta, és egy szavazásból azt is kiderítették, hogy a legtöbb ember szerint a Like A Rolling Stone című dala volt az, amely leginkább “megváltoztatta a világot”.
MTI / hirado.hu