Madagaszkár, a nyolcadik kontinens
A világ negyedik legnagyobb szigete, a huszonegy milliós Madagaszkár az Indiai-óceánon található. Egyik különlegessége, hogy állat- és növényvilágának 90%-a sehol másutt nem létezik. Az egykori francia gyarmat fővárosa Antananarivo, az ország hivatalos nyelve a malgasz és a francia. Szilasi Ildikó kulturantropológus, a Magyar Afrika Társaság tagja, és az utazzafrikaba.hu ügyvezetője beszélt erről a távoli és csodálatos világról a budapesti Makadám Klubban.
Aki zsiráfokért és zebrákért jött, az csalódni fog. Bár Madagaszkáron sok különleges állat él, ezt a kettőt csak a rajzfilm meséje repítette erre a csodás szigetre – kezdte előadását Szilasi Ildikó, de hogy azért a hír hallatán senki ne keseredjen el, kitett az asztalra egy mosolygó plüss zsiráfot.
Aki ellátogat a 85 millió évvel ezelőtt az afrikai kontinensről levált szigetre, annak semmi oka az izgalomra. A legnagyobb ragadozó ugyanis alig nagyobb, mint egy macska, és sem mérges pók, sem mérgeskígyó nem zavarja a turistát. A táj változatos, van kietlen sivatag, trópusi esőerdő és fantasztikus tengerpart is. Annak viszont, aki tényleg sok mindent akar látni, fel kell készülnie a rossz minőségű, nehezen járható utakra.
A sziget egyik jellegzetessége egy fontos haszonnövény, a baobabfa, amit mifelénk majomkenyérfának szoktak nevezni. A legenda szerint ez valaha igazán gyönyörű növény volt, és miután sokat kérkedett a szépségével, megelégelték ezt az istenek. Kitépték a földből, és úgy dugták vissza, hogy most a hatalmas lombkoronája van lent, a gyökere pedig fent.
Több mint 70 fajta lemur és maki él a szigeten, akár háziállatként is, és ez a másik dolog, amiért sokan meglátogatják Madagaszkárt. A világ legkisebb emlősét, a törpe egérmakit csak néhány éve fedezték fel itt, úgyhogy még abban a szerencsében is része lehet a kíváncsi látogatónak, hogy esetleg róla nevezik el az általa először azonosított jószágot.
A világ legnagyobb szárnyasa, az egyébként repülni nem tudó elefántmadár is itt élt, de sajnos, kipusztult, miután az ember megjelent a szigeten. Kaméleon viszont még sok és sokféle van Madagaszkáron: a távolról érkező turistának hosszú időre van szüksége ahhoz, hogy felfedezze a környezetébe tökéletesen belesimuló állatot.
Amire biztosan számíthat az éhes vendég, az a rizs, naponta többször is, a kókusz, mindenféle formában, valamint az ország legfontosabb exportterméke, a vanília. A helyiek kedvesek, vendégszeretők, viszont alultápláltak és szegények. Ha a mostaninál több turista keresné fel Madagaszkárt, jelentősen emelni lehetne a helybéliek életszínvonalát.