Az egyoldalú döntést még március 6-án hozta a spanyol kormány minisztériumközi bizottsága, azonban ez idáig nem hozta azt nyilvánosságra. Tekintettel a két ország diplomáciai kapcsolataira Madrid hangsúlyozta, hogy nincsen szó semmiféle embargóról, viszont mivel a spanyol kormány szerint felmerül annak a gyanúja, hogy Venezuela nem legális keretek között használja fel a tömegoszlató felszereléseket, az érvényes exporttörvények értelmében a spanyol fél bizonytalan időre felfüggeszti a szállításokat.
Venezuela a spanyol védelmi ipar elsőszámú vásárlója, a 2013-as év első felében Caracas 16 013 euró értékben vásárolt pirotechnikai és tömegoszlatáshoz használható eszközöket, azonban a két ország között lebonyolításra váró üzlet egésze 2,6 millió eurós nagyságrendre rúg.
2012-ben a venezuelai kormány 449 624 eurós tételben vásárolt nem halálos pirotechnikai eszközöket, könnygázt, és egyéb rendőrségi felszereléseket különböző spanyol cégektől.
Az El País spanyol napilap szerint Madrid a lehető legnagyobb diszkrécióval jár el az ügyben, mivel a több mint 100 Venezuelában érdekelt spanyol cég mellett nem elhanyagolható, közel 200 000 fős spanyol kolónia is él a dél-amerikai országban.
A jelenlegi tüntetéssorozatban február óta 30 spanyolt vettek őrizetbe a venezuelai hatóságok, többségük a Kanári-szigeteken élő kettős állampolgár, február 24-én pedig egy tüntetésen életét vesztette Wilder Carballo Amaya aki venezuelai papírjai mellett spanyol útlevéllel is rendelkezett.
A spanyol külügy nyilatkozata szerint a venezuelai hatóságok mindenben megfelelően működnek együtt az országban szolgálatot teljesítő spanyol diplomáciai misszióval, amely zavartalanul látja el a letartóztatottak konzuli védelmét.