Egyben azzal vádolta meg Nicolas Maduro elnököt, hogy egy ,,kubai típusú politikai rendszer” felállítására törekszik. Véleménye szerint minden latin-amerikai államot fenyeget az a folyamat, amelyet Maduro elindított. Az irodalmi Nobel-díjas peui író ismert jobboldali nézeteiről és arról, hogy nem hagyja hidegen a politika.
Llosa 1990-ben komolyan is megpróbálkozott a politikával: elindult a perui elnökválasztáson, ahol első számú esélyesnek számított, nem utolsó sorban irodalmi munkásságáért és ismertségéért. A választók többségének azonban nem tetszett az író – mint mondták – ,,túlzottan elitista” társadalomszemlélete.
Akkor vereséget szenvedett az alig ismert, japán származású Alberto Fujimorival szemben. Az elnökválasztáson való részvételéről szóló keserű visszaemlékezéseit 1993-ban jelentette meg Egy hal a vízben (El pez en el agua) címen. Korunk egyik legnagyobb írója 2010-ben kapott irodalmi Nobel-díjat : “a hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért” szólt a bizottság indoklása.
Ezt azonban több ország is kritizálta, így Kuba és Venezuela – vagyis ezekkel az országokkal nem felhőtlen Llosa viszonya. Érdekes, hogy Vargas Llosa a szegény rétegekkel nagymértékű szolidaritást vállaló és Kubában lakóhellyel is rendelkező, Fidel barátjának számító Gábriel García Márquezt tekintette sokáig példaképének. Jó lenne megtudni, mit szól majd a nagy írótárs, Gábriel García Márquez a perui írótárs, Vargas Llosa venezuelai missziójához….