Annak ellenére, hogy a colorado párt színeiben kormányzó Horacio Cartes erőszakos cselekmények veszélyére figyelmeztette a tüntetőket, a demonstrációk minden különösebb rendbontás nélkül zajlottak. A megmozduláson a szervezők szerint a szakszervezetek és a parasztmozgalmak részéről közel 80%-os részvételről számoltak be, ami rendkívül sikeressé tette a demonstrációt.
A tüntetők nagy része az ország belső területeiről érkező földnélküli, vagy minifundiumokon gazdálkodó parasztok soraiból került ki, akik az egyébként rendkívül dinamikus gazdasági fejlődést mutató ország bevételeinek igazságosabb elosztását követelik.
Mint ismeretes, az elsősorban argoexportra termelő Paraguayban a földterületek 80%-a a társadalom 2%-ának kezében koncentrálódik, illetve a mezőgazdasági termékek kivitelét gyakorlatilag nem adóztatja meg az állam, így a több mint hatmilliós országban egy alig néhány százezres elit fölözi le a gazdasági növekedés gyümölcsét, még az ország lakosságának döntő többsége továbbra is nyomorog.
Paraguayt Latin-Amerika egyik legdinamikusabban fejlődő országának tekintik, ahol nem volt ritka, hogy évi 11%(!)-os növekedésről számolhattak be a szakértők, ám mit sem változott az a szomorú realitás, hogy a paraguayi társadalom sok szubszaharai országnál is egyenlőtlenebb ha a javak újraelosztását vizsgáljuk.
A helyzeten az sem sokat segített, hogy tavaly Horacio Cartes ülhetett a “parlamenti puccsal” eltávolított Fernando Lugo után megüresedett elnöki székbe, aki a legarcátlanabb, korrupt paraguayi oligarchák képviselőjeként gyakorlatilag saját feudumaként igazgatja a latin-amerikai mértékkel mérve aprónak számító országot.