,,Ez az egyik mdja annak, hogy térdje kényszerítsük az országot és az egész vikág lássa, hogy mi itt elégedetlenek vagyunk, egy kubai típusú diktatúra fenygeet bennünket – mondta z egyik venezuelai ellenzéki vezető a spanyol tévének. ,,A dolog aztán magától fejlődik és általánossá válik, uygnais a kormány erre kiküldi a hadsereget vagy a rendőrséget, hogy bontsák el az úttorlaszokat, mi ellenkezünk és ezt lefotózzuk, felvesszük videóra és máris látszik, hogy erőszakot alkalmaznak velünk szemben” – mondja. Vagyis millió módja van, hogy egy kormánnyal szemben kifejtsd, hogy nem értessz egyet vele.
Az ellenzék vezetői eddig egyáltalán nem szólaltak meg ezekben a kérdésekben és persze senki sem vállalja a felelősséget azokért a halálesetekért, amelyek a tüntetéseken történnek. S persze eközben tönkre megy az infrastruktúra, leáll a közlekedés és alig működhetnek a közintézmányek – különösen akkor, ha az ellenállás a tiltakozásba bevonja az áranszolgáltató rendszert is és az leáll. S erre a venezuelai kormány annyit tud válaszolni, hogy kész tárgyalni – amit persze senki sem akar tőle – mondja a spanyol tévé kommentátora. A tiltakozások nagy károkat okoznak a városi környezetben is, hiszen valahol mindig ég egy autógumi, szeméttároló és onnan mérges gázok is eltávozhatnak, ami persze rossz hatással van az egészségre.
S akkor még arról nem esett szó, hogy ilyen állapotok közepette a hétköznapi bűnözés – a rablások, a gyilkosságok – is elszaporodnak, mivel ha eddig nem volt rendőri elriazstás, most fokozottan nincs. Venezuela szép lassan belesüllyed egy kilátástalan káoszba. Most aztán főleg nincs áru az üzeltekben, nincs szállítás, értéktelenedik a pénz: éppen most lépett életbe a peso 500 %-os leértékelése.
Ami a lakosságot illeti, nem menek az útzárakhoz nyúlni, mert eddig három személyt öltek meg, amikor el akarták bontani az úttorlaszokat. Ezek a guarimbá-k szinte bezárják az arra lakókat lakókörnyezetükbe.
Ugyanakkor azt is megjegyzi a spanyol tévé, hogy Venezuela 335 megyéjéból 18-ban vannak tiltakozások és úttorlaszok, az ország többi részében nyugalom van. A közvélménykutatások még mindig azt mutatják, hogy az ország lakóinak 80 százaléka elutasítja az úttorlaszokat és azokat az erőszakos lépéseket, amelyek az elnök eltávolítását célozzák. Ez nem jelenti, hogy elégedetlenek vele, de Venezuelában – más latin-amerikai államokkal ellentátben – nem jellemzőek az erőszakkal kikényszerített politikai változások.
{youtube}zSGbSKif4jk{/youtube}