A rendezvény koordinátoraként Karl Krispin működött közre, aki szerzőként több saját regényt is jegyez, valamint egyetemi oktatói munkája mellett rendszeresen jelennek meg irodalmi tanulmányai és kritikai írásai különböző venezuelai lapokban. A fórum beharangozójaként közölt egyik újságcikkben annak a véleményének adott hangot, hogy „Márai Sándor igazán olyan író, aki az emberi természet legmélyebb és legintimebb szálait érinti meg a maga teljességében”. Nem sokkal korábban az egyik vezető venezuelai napilap „ 25 év Máraival” címmel közölte cikkét, amelyben azt írja, hogy a magyar író halála, akárcsak az életműve kevés figyelmet keltett hazájában, ahol akkor még szocializmus volt. Nem sokkal később azonban „eltűntek a kelet-európai diktatúrák, a szabad eszme kerekedett felül” és csak néhány ostoba harmadik világbeli országban működik még a zsarnokság perverz horror-showja”. Hatalmas életművében Márai az osztrák-magyar birodalmi örökséggel foglalkozik és annak kapcsán nosztalgiával tölti el a rend, amelynek letéteményese a polgárság volt. Ma ennek a társadalmi osztálynak a jelentőségét csak a tudatlanok becsülik le, hiszen a prosperáló nemzeteket éppen tagjai teszik gazdaggá. És „az ő kreatív erejük egyben a szabadság ereje is: a polgárság fáradozása egy demokratikus és produktív világ megteremtésén”. Márai azonban nem kritikátlan, ugyanis arra is utal, hogy „a polgár azért alkot, hogy meneküljön a magány elől”. Az író munkássága 1989 után egyetemes fontosságú lett. „A magyarok, az európaiak és bolygónk többi népe ismerkedhet meg műveivel, amelyeket ráadásul olyan eleganciával írt , amely csak keveseknek van meg a világ dolgainak szavakba öntéséhez.”
A fórum első előadója Clara Machado, irodalmi szervező volt, aki alapvetően olvasói szemszögből közelítette meg a magyar író főbb műveit. Közülük szerinte főleg Az igazi és A gyertyák csonkig égnek ragadja meg az átlagembert, ugyanis a szerelem és a hűség kérdését boncolgatja olyan személyiségeken keresztül, akiknek a helyébe könnyen beleéli magát az átlagember. Az utóbbi regény alapmű, hiszen az élet értelméről fogalmaz meg mélyenszántó gondolatokat, valamint kitér a venezuelaiak számára is különösen fontos olyan kérdésre, mint a hazafiság. Kevés olyan író van a világon, akinek minden szava a helyén van és mondatai annyira poétikusak.
A következő előadást Gisella Capellin írónő tartotta. Ő az írói életművet szélesebb spektrumban elemezte és Márai Sándor kiemelkedő szerepét érzékeny intellektualitásában ragadta meg. Erről mindenekelőtt az Egy polgár vallomásai és a Naplók elolvasásával lehet megbizonyosodni, de előtte el kell olvasni néhány regényét is, mint az Eszter hagyatéka, a Válás Budán vagy a Vendégjáték Bolzánóban. Az életmű megértéséhez bele kell gondolni abba is, hogy Márai az alkotói pálya nagy részét emigrációban töltötte, mert ő a körülmények kényszerében azt választotta, ami a venezuelaiak előtt sem ismeretlen helyzet.
Végül Ana María Rajkay professzor asszony Márai Sándor magyarságáról és száműzetéséről fejtette ki gondolatait. Kitért arra, hogy mit jelentett az író számára a trianoni trauma és különösen annak szülővárosát érintő – kiheverhetetlen, máig is tartó – hatása. Ennek illusztrálására arról is szót ejtett, hogy mit szólna ő most ahhoz, hogy a Benes-dekrétumok még mindig érvényben lehetnek vagy ahogyan a szlovák nyelvtörvény diszkriminálja a magyar kisebbséget.
A közönség soraiból többen is szót kértek Márai olyan műveinek a méltatására, amelyekről nem esett szó, főleg mert még nincs spanyol fordításuk (Füves könyv, Csutora). A számos magyar filmben operatőrként szerepet vállalt, venezuelai születésű Gózon Francisco apja a Kaland megfilmesítéséről tájékoztatta a részvevőket.
Érdekes egyébként, hogy a magyar író gondolatinak érvényessége a mai venezuelai helyzettel kapcsolatban a napi sajtó szintjén is megnyilvánul, ugyanis a minap a tekintélyes El Universal egyik cikkírója az ő alábbi soraival indította kommentárját: “De egyetlen ember sorsában éppen olyan teljességgel tud lecsapódni a végzet, mint népek életében.” Ennek kapcsán a kormány azon intézkedését bírálja, amely új « nemzeti ünnepeket » vezetett be, mindenekelőtt Chávez heroizálása céljából, és ezáltal durva történelemhamisítást követ el.
( A fórumról videofelvétel készült, amely megtekinthető a YouTube gyűjteményében.)