Morales miután részt vesz Michelle Bachelet beiktatásán, olyan chilei társadalmi mozgalmak vezetőivel tárgyal majd, amelyek támogatják La Paz követeléseit egy Csendes-óceáni tengeri kijárat biztosítására.
A meghívás és annak elfogadásának is nem burkolt célja, hogy csillapítsa azt a nagy vihart kavart tengeri kijárat ügy okozta diplomáciai kardcsörtetést, amelyet az andoki szocialista Morales és a jobboldali Sebastián Piñera folytatott.
A bolíviai államfő Davin Choquehuanca külügyminiszter társaságában utazik Chilébe, ahol többek között a francia külügy vezetőjével, Laurent Fabius-szal is tárgyal majd a bolíviai delegáció.
A hivatalos program után Morales vezető chilei értelmiségiekkel folytat megbeszéléseket, valamint arról, ad majd konferenciát, hogy miért fordult országa a hágai Nemzetközi Bírósághoz a Chilével folytatott területi vitái miatt.
A chilei haladás pártjának vezetője, Marco Enriquez-Ominami arra hívta fel Bachelet figyelmét, hogy nézetei szerint Chilének hamarosan elő kellene állnia egy, a bolíviai fél számára is elfogadható ajánlattal a területi kérdések tisztázására.
Sokak szerint a hőn áhított megoldás már tényleg csak karnyújtásnyira van, az optimizmusra pedig az adja a legtöbb okot, hogy, legalábbis a bolíviai El Deber napilap szerint, a chilei társadalmi mozgalmak jó része támogatná egy bolíviai tengeri kijárt biztosításának projektjét.
Valójában a tengeri kijárat, bár ha nem is, mint önálló bolíviai felségterület most is létezik, ugyanis Arica chilei kikötőjét és az oda vezető utakat mindenféle ellenőrzés és vám fizetése nélkül használhatja Bolívia.