Kuba igent mondott az Európai Unióval való viszony rendezésére
Kuba és az Európai Unió diplomatái hamarosan asztalhoz ülnek, hogy egy újfajta kapcsolatrendszerről kezdjenek beszélgetni a szigetország és az uniós államok közössége között.
Kuba ugyanis örömmel fogadta az EU február eleji javaslatát: szeretnék rendezni a viszont az uniós polgárok és turisák által már régen ,,felfedezett” szigetországgal. Mégiscsak tarthatatlan, hogy Kuba az egyetlen olyan latin-amerikai állam, amellyel nincs semmiféle megállapodása az uniónak.
A kubai külügyminisztérim beleegyezésének nyomatékot adva máris hozzáfogott, hogy ,,diplomáciai úton megteremtsék a kereteit és meghatározzák az időpontját ennek az időben minden bizonnyal hosszúra nyúló folyamatnak”.
Bruno Rodríguez kubai külügyminiszter nyilatkozata szerint a szigetország örömmel vette Catherine Ashtonnak, az uniós külügyek irányítójának február 10-én tett javaslatát és a mai nappal átküldte az erről szóló döntését az unió havannai képviselőjének. Ezzel gyakorlatilag megkezdték a találkozók előkészítését. Egyben Kuba arról is biztosította az unió képviselőjét, hogy ezeken a tárgyalásokon Kuba a kölcsönösség és egymás szuverenitásának teljes tiszteletben tartása mellett mindent megtesz egy újfajta kapcsolatrendszer kialakításáért. A kubai válasz szerint az EU javaslata is azt bizonyítja, hogy az olyan egyoldalú lépéseknek, amelyeket az Egyesült Államok követ Kubával szemben, nincs helye a XXI. században.
Az uniós külügyek irányítói azzal a céllal láttak neki a politikai és gazdasági kapcsolatok újrafelvételének és elmélyítésének, hogy ezzel is segítsék a megkezdett reformokat és rávegyék Kubát az emberi jogok nagyobb tiszteletére.
Miközben megnyitják a párbeszédet a kapcsolatok új alapjairól, továbbra is érvényben van ugyanis az EU ,,közös álláspontja” a korlátozott és egyoldalú kapcsolattartásról, amelyet José María Aznar, az akkori spanyol elnök nyomott keresztül az unión 1996-ban. Az Unió ugyan felújította a politikai és együttműködési tárgyalásokat Kubával 2008-ban, ugyancsak spanyol kezdeményezésre, amelyet akkor 75 ellenzéki őrizetbe vétele miatt szakítottak meg.
Az uniós külügyminiszterek pedig 2012-ben fordultak azzal a kéréssel Ashtonhoz, hogy tekintsék át a kapcsolatok rendezésének lehetőségét a havannai kormánnyal. Kuba az egyetlen ország Latin-Amerikában, amellyel semmilyen kétoldaló egyezménye sincs az Európai Uniónak.
Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy bár a ,,közös álláspont” létezik Kubával szemben, de az unió 14 állama kötött már különböző tartalmú kétoldalú megállapodásokat a szigetországgal.