Radioaktív hullámokon lovagolnak a japán szörfösök
2011. márciusában rázta meg Japánt az a Richter-skálán 9-es erősségű földrengés, amit szökőár követett. A kettő együtt súlyos nukleáris üzemzavarok és balesetek sorozatát indította el. Ami Fukusimában, az atomerőműben történt, annak mindmáig tart a hatása. A következmények nagyon sokáig érezhetőek lesznek, de úgy tűnik, vannak, akiket ez nem igazán zavar.
A 2011 március 11-i katasztrófában 18 és félezren haltak meg – tízből kilencen vízbe fúltak. Több mint 2 és félezer holttestet soha nem találtak meg. A fukusimai erőműben keletkezett károk akkorák volta, hogy a nukleáris balesetet a legsúlyosabb, 7-es fokozatba sorolták a nemzetközi nukleáris eseményskálán – ugyanoda, ahova a csernobilit.
Azóta már csaknem 50 ezer ember dolgozott azon, hogy sugármentesítse az erőművet, útját állja az újabb és újabb szivárgásnak. Eltávolították a talaj nagy részét: a sugárszennyezett rétegeket zsákokban tárolják a város szélén, amíg jobb megoldást nem találnak – írja az al-Dzsazíra honlapja.
Az erőműtől 50 kilométerre fekvő Tairatojama strandja volt az egyik legnépszerűbb hely a japán szörfösök között a baleset előtt. És hiába a sugárszennyezett homok és víz, több elkötelezett hullámlovas még ma is idejár. Azt mondják, tisztában vannak a kockázatokkal, nem is lehetne ez másképp, hisz a sokezer zsák fertőzött homok, amit a strandon halmoztak fel, nap mint nap figyelmezteti őket.
“Napvédő krémet kenek fel a nap káros sugarai ellen” – mondja az egyikük. “De az igazi következményeket majd csak 20 év múlva fogjuk tudni.”
Forrás: Al Jazeera English