,,Lényegében az Egyesült Államok érdekeiről vitázunk, így gyorsabb lenne, ha idejönnének és elmondanák – nyilatkozta Havannában újságíróknak Ivan Marquez, a FARC vezetője.
Washington visszautasította a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői(FARC) nevű baloldali gerillaszervezet javaslatát, mondván ,,mi nem vagyunk tárgyaló fél ebben a kérdésben és nem is szándékozunk azzá válni”. Ami a döntések meghozatalát illeti, Jen Psaki szóvivő kijelentette, hogy ,,nem osztja ezt az álláspontot”.
A FARC provokatív javaslatát az váltotta ki, hogy Juan Carlos Pinzon kolumbiai védelmi miniszter találkozott amerika kollégájával. Az amerikai kormány dollármilliókat adott a kolumbiai kormánynak, hogy legyőzze a FARC gerillákat a közel fél évszázados belső fegyveres konfliktusban. Ennek a harcnak a végére próbál most pontot tenni a 15 hónapja folyó béketárgyalás sorozat, amelynek Havanna ad otthont.
Az Egyesült Államok elemzők szerint korábban aktívan részt vett a latin-amerikai fegyveres konfliktusokban és a számára kényelmetlen kormányok megbuktatásában – írja a Reuters. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a hidegháború vége és a 2001. szeptember 11-i események óta Washington érdeklődése megcsappant Latin-Amerika iránt.
A béketárgyalásokon résztvevő két fél az öt fontos pont közül kettőben állapodott meg eddig, most a kábítószer-kereskedelmet érintő kérdések megvitatása kezdődik. A tárgyalásokhoz most csatlakozott Fabian Ramirez, a Déli Blok néven ismert gerillacsoport vezetője is – ezzel a gerillák egységét demonstrálták Havannában.