Kína modern szellemvárosai
Az országban több száz olyan város létezik, melyek látszólag kiváló, modern helyszínek a városi élethez, mégis szinte senki nem él bennük. Többnyire a kormány építette őket, hogy felgyorsítsa az urbanizációt, de az emberek egyszerűen nem költöztek fel vidéki otthonaikból.
Egy chicagói fotós, Kai Caemmerer elindult Kínába, hogy megörökítse ezeket az elképesztő méretű, sokszor szinte teljesen kihasználatlan városokat. Útja során rengeteg bizarr helyszínen járt. Sokszor állt kamerájával egy-egy sugárúton, melyeket felhőkarcolók szegélyeztek, de mindeközben egyetlen ember sem járt az utcákon – írja a Wired.
A kínai kormány terve az volt, hogy körülbelül 250 millió vidéki lakost csábítanak majd az újonnan elkészült nagyvárosokba, ami később felpörgeti az ország gazdaságát.
Az emberek azonban – a várakozások ellenére – nem hagyták hátra otthonaikat tömegesen, hogy beköltözhessenek a mesterségesen létrehozott szellemvárosokba.
Nem csak az atmoszféra ijesztette el a potenciális lakókat, egy város alakításánál ugyanis nagyon nehéz létrehozni az infrastruktúrát anélkül, hogy az természetesen történne.
Ezek a nagyvárosok úgy épültek, hogy nem volt rájuk konkrét szükség. Így – mivel az emberek nem szorultak rá a költözésre – a modern, tökéletesre tervezett épületek magányosan állnak a kihalt városokban.
Egyelőre nem tudni, hogy mi lesz a sorsuk. Caemmerer fotói viszont valamennyire visszaadják azt az eleddig talán ismeretlen atmoszférát, amit bennük tapasztalhatunk.
Fotók: Kai Caemmerer