A szigetország természetvédelmi terveit a napokban hozták nyilvánosságra Havannában.
A hárommillió hektárnyi kubai erdős terület kizárólag állami ellenőrzés alatt áll.
A szigetország területének 28,66 százalékát borítja jelenleg erdő vagy szabadon növő bokros növényzet és ezt a tervek szerint egy százallékkal kívánják növelni öt éven belül, s ezzel az ország biológiai környezete jelentős mértékben javul.
A kubai tervek ebben a folyamatban ugyanakkor már a kistulajdonosokra támaszkodnak: az erdős és a vadon élő növényzet védelmét és gondozását 170 ezer magánkézben lévő finca(tanya) tulajdonosa kezébe adják, akik erre területet kapnak – nem magántulajdonba, hanem használati célra. Ugyanakkor ez a kubai reformok fontos része, hiszen ezek a bérleményben lévő kis tanyák jelentősen hozzájárulhatnak az ország mezőgazdasági termékekkel való ellátásához is. A kubai vezetés elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a szigetország területének 70 százalékát védetté nyilvánítja, vagyis ott ipari és egyéb célú környezeti beavatkozást nem engedélyez. A fentiek egy része persze jelenleg még inkább a tervek közé tartoznak, ezeknek a területeknek a védelme még nem elég hatékony – ismerik el.
Hasonlóan igyekeznek majd megvédeni az ország értékes partvédékét is, hogy ne riasszák el a turistákat esetleges vízszennyezésekkel. A kubai erdőgazdálkodási terveket Isabel Russo, az Állami Erdőgazdálkodási Hivatal igazgatója ismertette.