Pók és rablás – ez vár ránk Brazíliában?
Brazília, az Amazonas környéke, az őserdő és a legnagyobb város, Rio turistaként akkor igazán élvezhető, ha rendesen fel vagyunk készülve az esetlegesen minket váró veszélyekre. Dr. Kiss Róbert Richard, az Inforádió Világszám című műsorának vezetője már többször is részese volt a város kavalkádjának és a dzsungel kihívásainak.
Legendás felvételen örökítették meg Rio egyik jellegzetességét: miközben arról készítettek interjút, hogy milyen a közbiztonság, az interjúalanyt kirabolták. Nagyjából ez az aforizma jellemzi a városban uralkodó rendet, avagy rendetlenséget. Egy biztos: észnél kell lennie annak, aki itt akar nyugodt időt eltölteni, kikapcsolódni. Érdemes kevés pénzt magunknál tartani egyszerre, vagy két külön helyen tárolni a vagyonunkat, mert előfordulhat, hogy szemben találjuk magunkat egy városbélivel, aki igényt tartana rá, és így megúszható, hogy egyszerre mondjunk búcsút összes reálunknak.
Továbbá segítségünkre lehet, ha például veszünk egy brazil mezt egy helyi árusnál és abban megyünk városnéző túrára, így ugyanis kevesebb eséllyel szúrják ki, ha valaki nem helybéli. Amennyiben a tengerpartra megyünk fürödni, nem érdemes őrizetlenül a parton hagyni semmit, ez ugyanis olyan, mintha ajándékba adnánk a cuccainkat – akár a törölközőnket is. A strandokon amúgy sem nehéz elbambulni, hiszen rendkívül kevés ruhadarabban szoktak felvonulni a hölgyek, korábban probléma is volt ebből. A felöltözni nem vágyók kedvéért találták ki itt a tangát, ez a legminimálisabb ruhadarab, amit magukra kell venniük.
Természetesen a természeti csodák és látványosságok bőségesen kárpótolnak minket a nehézségekét. Amennyiben odautazunk, a Cukorsüveg-hegyet, a Copacabanát és Corcovadót nem szabad kihagyni az úticélok közül.
Nem csupán Rióban és a nagyobb városokban – mint például Manausban – kalandozhatunk, ha Brazíliában járunk, hiszen az igazán bátor turistákat őserdei túrákkal is várják az idegenvezetők. Persze azért ehhez már sárgaláz elleni oltásra, maláriatablettákra és erősebb szúnyogriasztóra is szükség lesz. Az idegenvezetés keretein belül sötétedésig tart a túra az őserdőben, ekkor visszaviszik a turistákat a dzsungelben felállított táborhelyre, ahol kezdetét veszi a következő túra: a póktúra. Ez annyit tesz, hogy tarantulákat lehet megfigyelni a tábor területén belül. Elsőre ugyan veszélyesnek hangozhat ez az esti program, ám valójában ezek a kis élőlények jobban félnek az embertől, mint fordítva.
A műsorvezető, Dr. Kiss Róbert Richard élménybeszámolóját az Inforádió Világszám magazinjában hallgathatják meg.