Mexikó: világkonferencia egy atomkatasztrófa következményeiről

A Nukeláris Fegyverkezés Humanitárius Következményeiről szóló Világkonferencia nyílik Mexikóban, Csendes-óceán parti Nayaritban. 

A kétnapos konferencián a idén is – mint ahogyan az első ilyen tanácskozáson Oslóban – várhatóan több mint száz ország, nemzetközi szervezet és civil szervezet vesz részt.

Mexikó szerepe kiemelkedő a nukleáris fegyverkezés elleni küzdelemben. A latin-amerikai ország kezdeményezésre írták alá azt a nagy jelentőségű egyezményt, amely megtiltja az egész latin-amerikai és karibi térségben a nukleáris fegyverek minden típusú birtoklását és használatát. A Tlatelolco Egyezmény 1967-ben született és 1969-től lépett életbe.

Az egyezményt kezdeményező és létrejöttéért sokat dolgozott mexikói diplomata, Alfonso García Robles később, 1982-ben Nobel Béke Díjat kapott az elért eredményekért.

Az első ilyen konferencia tavaly márciusban  Oslóban volt, mintegy 127 ország, nemzetközi szervezet és civil szervezet részvételével. Idén fő témája egy szándékos vagy véletlen nukláris fegyver okozta katasztrófa elkerülésének, illetve egy esetleges ilyen sajnálatos esemény után várható problémáknak, az emberi társadalomra tett következményeinek megvitatása lesz. A konferencia minden, a témában érdekelt kormány vagy civil szervezet számára nyitott.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez