Az orosz erőd, ahol ma vikingek élnek
Pontosabban nem vikingek, hanem varégok. A svéd vikingeket hívták így több mint ezer évvel ezelőtt a görög és szláv források. Nekik állítanak emléket nem szokványos hagyományőrzők a finn-orosz határ közelében.
Nem viseltek agancsos sisakot a varégok, túl sok körülöttük a legenda – mondja Alekszandr Nyikolajev a Russia Beyond the Headlines cikkében. Ő kezdte el tíz évvel ezelőtt a varég erőd, Szvargasz kialakítását az észak-oroszországi Viborg közelében.
Először a kisfia kezdett érdeklődni a hős vikingek felől, majd Nyikolajev megismerkedett a középkori fegyverek kutatójával, Anatolij Kirojcsnyikovval. Azóta is ő látja el történelmileg hű tanácsokkal az erőd vezetőjét.
Nyikolajev nem pénzt akar csinálni Szvargaszból, ezért nem is rendeznek anakronisztikus hagyományőrző csődületeket, próbákat, fesztiválokat. A környező iskolákat elhívják, hogy megnézzék, hogyan is éltek bő ezer évvel ezelőtt a varégok.
Merthogy az erődben jó néhányan laknak is, mások rendszeresen kijárnak. Összesen 30-an bíbelődnek a minden modern vívmányt (elektromosság, folyóvíz stb.) és állami támogatást nélkülöző Szvargaszban (honlapjuk azért van). Miközben a lelkes önkéntesek bővítik az építményt, a kovács kilincseket és egyéb használati tárgyakat készít, a kemencében pedig zabkása fő.
Képek: rbth.com, swargas.ru