Piñón szerint kőolajkihozatal-fokozás néven ismert eljárás a jelenlegi 20 000 – 25 000 hordónyi napi termelést akár 50 000 hordó fölé is emelhetné. Kuba jelenleg kőolaj felhasználásának mintegy 60%-át hazai kutakból hozza felszínre, ám a szigetország területén található fekete arany rendkívül sűrű és igen magas a kéntartalma, ezért azt speciális finomítókban kell azt feldolgozni.
A szakértő szerint a nyersolaj viszkozitását és az energiahordóz rejtő rétegek porozitását csökkentő eljárás rövidtávon jelentősen növelhetné a kubai olajkutak termelékenységét, ám mint megannyi esetben, a sziget ellen foganatosított kereskedelmi embargó most is kerékkötője lehet Kuba gazdasági növekedésének.
A spanyolul a „recuperación mejorada” névre hallgató eljárást döntő többségükben észak-amerikai vállalatok alkalmazzák, amelyek az embargó értelmében nem üzletelhetnek Kubával. Amennyiben európai vagy kanadai szakértőket alkalmazna Kuba, úgy legalább 15-20%-os költségnövekedéssel kellene számolnia a Cupet állami olajcégnek, arról nem is beszélve, hogy az eljárás során felszínre hozott olajat megint csak az erre szakosodott észak-amerikai finomítókban kellene feldolgozni.
Kuba jelenleg a Mexikói-öböl mélytengeri régióiban kutat olaj után, mivel a szakértői vélemények szerint a szárazföld gyomra nem rejt feltárásra érdemes tartalékokat. A Cupet idén bejelentette, hogy 10 új olajkutat terveznek üzembe helyezni, köztük az ország legmélyebbről dolgozó fúrótornyát, amely egy, a tenger felszíne alatt 8 kilométerre található lelőhelyet aknázna ki.
Az új kutak mellett Kuba további beruházásokkal növelné a venezuelai segítséggel Cienfuegosban működő finomító termelékenységét – adta hírül a kubai állami televízió.
Nicolas Maduro venezuelai államfő a múlt héten bejelentette, hogy Venezuela 1,2 milliárd dollár összértékben 56 új közös gazdasági és szociális projektről állapodott meg, köztük több közös petrokémiai programot is indít a két ország.