Nyomor-turizmus avagy favelatúra nélkül nincs Brazília

A hely, amely Hugh Jackman, Madonna vagy Lady Gaga számára is vonzóvá vált, ma a harmadik legnépszerűbb turistacím Rio de Janeiróban. La favela de Santa Marta legalább annyi látogatót vonz, mint a világszerte ismert rioói látványosságok.

A történet 2007-ben kezdődött, amikor Thiago, az ismert brazil focista elkezdte mutogatni szülőhelyét. Először persze a külföldieknek, akik kiváncsiak voltak arra, honnan jött a spanyol ligában játszó Thiago Alcântara do Nascimento. A focista szerint kezdetben csak kevesen merészkedtek szülőhelyére, a Santa Marta favela területére, de ennek mára már vége. A látogatók olyan tömegben érkeznek, hogy immár a harmadik legnagyobb látványossággá vált a favelája Rióban.

Thiago büszke arra, hogy sikrült megteremtenie a kapcsolatot a csak néhány utcányira lévő ,,szépek és gazdagok” világa, valamint a favela lakói között. Ma már nem csak külföldiek érkeznek, hogy Santa Marta utcáin győződjenek meg arról, hogyan él a brazil társadalom többsége, ,,hogyan telnek a mindennapjaik, hogyan készül el egy igazi ,,feijoada”, milyen sör illik hozzá és hogyan szól egy valódi funk”.

Ma már a szomszédos ,,jobb negyedek” lakói is átjönnek egy kis elementáris élményért. S persze így a turisták és a ,,helybéli idegenek” is első kézből ismerik meg, milyen a favela valósága, amely – Thiago véleménye szerint – alapvetően különbözik attól, ami az újságokban megjelenik. Szerinte csak a rossz oldalt mutatják be, pedig ezeknek a faveláknak a lakói 97 százalékban dolgos és becsületes emberek. A külföldiek a ,,média hazugságai” miatt csak félve jönnek, azt gondolják, hogy támadások érhetik, kirabolhatják őket – de a mikor elmennek, már más a véleményük, ,,látják, hogy normális és vidám emberek vagyunk” – mondja.

santa-marta

A példa persze ragadós, ma már más favelák is szerveznek helyi túrákat az érdeklődőknek. Sokan ellenzik ezt a folyamatot, mondván, hogy kialakult egy újfajta turistacsalogató program – a nyomor-turizmus – ami hoz ugyan a szegények konyhájára, de mégsem az igazi megoldás a társadalmi problémák felszámolására. A külföldiek viszont úgy érzik, hogy a favelák nélkül nem ismerik meg igazán a brazil valóságot: ezzel együtt két óra séta alatt persze nem ismerhetőek meg az itt lakók mindennapi gondjai. Vagyis mégis inkább a nyomor-turizmus a találó kifejezés….?

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez