A brazil rendőr, aki utoljára látta a halál angyalát, Mengelét

Ensenada strandján, Bertioga városban, Sao Paulo brazíliai államban 35 évvel ezelőtt egy fehérbőrű, európai vonásokat idéző férfi belefulladt a tengerbe.

Az eset 1979. február 7-én  történt. A tengerparti strandokon,  sajnálatos módon, gyakran előforduló hétköznapi történet, hogy valakit elnyelnek a hullámok. Ez azonban mégsem volt teljesen ,,hétköznapi eset”, bár ezt akkor senki sem tudta: a halott ugyanis az auschwitzi halál angyala, Josef Mengele volt.

Egy rendőr, most 35 évvel az események után visszaemlékszik arra a napra, amikor egy halálesethez hívták a tengerpartra: Espedito Días Romão akkor nem tudta, kinek a holtteste felett veszi fel a jegyzőkönyvet az esetről. A név nem mondott semmit – különösen azért, mert az azonosítási okmányok szerint Wolfgang Gerhard 54 éves osztrák állampolgárról volt szó. ,,Amikor már az erősen alkonyodó napon megérkeztem a Bertioga bevásárlóközpont melletti strandra, egy kis csoportosulást láttam, amely egy földön fekvő alakot vett körbe. A homokban egy fehér bőrű férfi  feküdt, kis bajusszal és minden jel arra mutatott, hogy már élettelenül húzták ki a tengerből.” – meséli az akkor 30 éves rendőr, aki a katonai rendőrség tagjaként érkezett a helyszínre.

S ha nem álnéven szerepelt volna a nyilvántartásban a náci Németország leghirhedtebb gyilkosa, akkor sem figyelt volna fel rá: Josef Mengele neve nem mondott semmit egy átlagos brazil fiatalembernek.

1391777049 881069 1391777474 album normal

Érdekesnek tartotta viszont, hogy a holttest nem viselte magán a tipikus vízbe fulladt ember jellemzőit, így arra a következtetésre jutott, hogy bizonnyára a szíve mondta fel a szogálatot és azért került a vízbe. Ez áll végül a halotti jegyzőkönyvben is: Wolfgang Gerhardt 54 éves, özvegy, aki a Sao Paulo-i Nuevo Brooklin negyedben lakott és műszerészként dolgozott, szivleállás miatt vesztette életét.

,,A szemtanúk szerint az áldozat bement fürödni a tengerbe, hirtelen rosszul lett és megfulladt a vízben, annak ellenére, hogy azonnal a segítségére siettek” – meséli a néhai rendőr.

Senki sem ilyen halált képzelne el az egyik legelvetemültebb náci gyilkosnak, akinek az volt az egyik feladatat, hogy a foglyok közül kiválassza a munkára alkalmasakat és a többieket azonnal a gázkamrákba küldje. Annak, aki embereken végzett orvosi kísérleteket, ezreket kínozva ezzel a halálba. S az, akinek ikerkutató programját még a mai Brazíliában is egy kisebb város szégyenletes titokként éli meg. Candido Godoi lakói között feltűnően sok a szőke ikerpár, a városkában a hatvanas években minden ötödik terhesség ikerszüléssel végződött – s ennek titikát azóta is kutatók tucatjai keresik. Nemrég derült fény arra, hogy egy önkéntes orvos járta a vidéket – őt később Josef Mengeleként azonosították.

Nem volt sok szemtanúja Mengele halálának Brazíliában: a strand szinte üres volt. A városkának akkortájt, a hetvenes évek végén hatezer lakosa lehetett. A strandon akkor hárman voltak – a halott férfi és két kísérője, az osztrák Wolfram és Liselotte Bossert házaspár. Ők hárman osztoztak egy nyári tengerparti házon, onnan jártak fürödni a fenti strandra – meséli. Liselotte 1985-ben bíróság elé került, mivel hamis dokumentumokat mutatott be Mengele halálakor. Wolframról pedig kiderült, hogy a náci hadsereg tisztje volt, aki az ötvenes évektől Brazíiában élt. A halálos napon Wolfram szintén azzal a mentővel ment el a helyszínről, amely a holttestet elszállította a Santos Kórházba, hogy a halál okát ott is megállapítsák. Az esetről semmi több nem jelent meg, a halál okáról hivatalosan nem adtak ki jegyzőkönyvet.

Az eset feledésbe is merült volna, ha 1985-ben nem érkezik egy újságíró, aki felkeres azzal a kérdéssel, én voltam-e, aki a vízbe fulladt férfihez kimentem 1979-ben – folytatja az egykori rendőr. Az esetet újra átnézték és elrendelték az állítólagos Wolfgang Gerhardt exhumálását. A DNS próbák aztán 1992-ben egyértelműen bebizonyították, hogy a halott esetében Josef Mengele náci orvosról van szó. Espedito Días Romão ezt követően nem győzte mesélni annak a napnak a történetét, Bertioga város élete pedig a sok újságíró, tévés stáb miatt a feje tetejére állt.

Az egykori rendőr ma 68 éves, az időközben 50 ezresre duzzadt Bertioga város közlekedés-rendészetének a főnöke és még néha elmereng a történteken: hányszor látta még életben a rettegett gyilkost, mint a kisváros egyik lakóját és senki sem sejtette, hogy ki is tulajdonképpen az a fehérbőrű, visszafogott modorú férfi.

mengele papír

 

mengele papír2

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez