Michoacánban a feje tetejére állt a világ, a lakosságnak elege lett a drogbárók önkényuralmából és fegyvert fogott, Enrique Peña Nieto kormánya új „Michoacán Stratégiát” hirdetett, a hadsereget az utcákra vezényelték – bár ez utóbbi igazán nem újdonság.A templomosok vezetője „La Tuta” azonban továbbra is szabad lábon igazgatja jól menő birodalmát.
Gómez Martínez, alias Tuta története a népszerű, „Breaking Bad” című sorozat forgatókönyvének valós verziója, hiszen akárcsak a filmbéli Walter White, Tuta is középiskolai tanárból vedlett metanfetamin árussá, később pedig a rettegett templomosok vezetőjévé.
Tutával a brit Channel 4 News riportere, Guillermo Galdós készített interjút, amely január 28-án került adásba. A beszélgetés során a drogbáró az „autodefensákat” okolja Michoacánban kitört erőszakhullám miatt, majd pedig cinikusan „szükséges rossznak” nevezi kartellét, mivel „ha nem ők uralnák az államot, akkor úgyis lenne más bűnszövetkezet helyettük.
Érdekes módon a kegyetlen kivégzések, hidakról lelógatott holtestek és megkínzott áldozatok sokaságáért felelős metanfetamin király véleménye szerint – aki egyébként elismeri, hogy részéről ő pedig természetesen bűnöző – a törvény betartása az állam és nem a lakosság feladata kellene, hogy legyen.
Az interjúban bemutatott archív felvételeken Tutát láthatjuk amint Morelos utcáin pénzt oszt a lakosságnak, és arról papol az egybegyűlteknek, hogy nagyon fontos megakadályozni „más törvényen kívüli csoportok megjelenését az államban”.
Szemmel láthatóan Tutának nem volt ínyére, hogy a civilekből szerveződött autodefensa nem is kevés borsot tört bérgyilkosai, zsarolói és nepperei orra alá. A mellett hogy,a felfegyverzett parasztok egy sor fontosabb településről kipaterolták a templomosokat, még a hadsereget is a nyakára hozták a feldühödött földművesek.
Tuta aggodalma egyébként teljesen érhető, hiszen az engedetlen alattvalók nagyon jó bizniszt veszélyeztetnek. A jól jövedelmező metanfetamin export mellett a helyi földművesek zsarolása is sokat hoz a konyhára, nem is beszélve arról az apró részletről, hogy Tuta kezében összpontosul a Michoacánból Kínába exportált nemesfém piac jó része is.
Teljesen legálisan a drogbáró évi harminc fémekkel és ásványokkal megrakott teherhajót küld Kínába, amelyek 13 millió dollárt hoznal a konyhára, a hajók pedig a metanfetamin és egyéb szintetikus drogok alapanyagául szolgáló kemikáliákkal térnek vissza a mexikói kikötőkbe. Így már érthető, hogy a templomosoknak jobb volt akkor, amikor Michoacánban mindenki csendben csengetett.
{youtube}jX7dbLW-47M{/youtube}