Miért bugyog az orosz talaj? – videó
Emlékeznek még, hogy hirtelen kisebb-nagyobb kráterek keletkeztek Észak-Szibériában pár évvel ezelőtt? A globális felmelegedést okolták miatta a tudósok. Most újabb érdekes jelenséget produkál a természet.
Bugyogni, hullámzani kezd a talaj, ahogy rálépnek a The Siberian Times lenti felvételén. Alekszandr Szokolov és Dorotee Ehrich kutatók összesen 15 ilyen területet találtak a Belij-sziget és a Jamal-félsziget környékén fenn északon.
Azt feltételezik, hogy a globális felmelegedés miatt megolvadhatott az amúgy örök fagyott talajnak nevezett permafroszt. Az itt megbújó metán és szén-dioxid gázok mozgathatják a talajt.
Nem a mozgó talaj az első jelenség, amelyet ezek a gázok okoznak. Több kisebb-nagyobb (80 méter széles) kráter keletkezett szintén Észak-Szibériában a 2010-es évek elején. Akkor a tudósok egy gázkeverék okozta földalatti robbanással magyarázták a kráterek kialakulását. A gáz jéggel, homokkal és sóval keveredhetett, mivel pár 10.000 évvel ezelőtt a vidék tenger volt. A felmelegedés az állandóan fagyott talajban hasonló hatást váltott ki, mint mikor kirobban egy pezsgős üveg dugója.
Kép: youtube