Mexikói Filmszemle a Cervantes Intézetben
A mexikói filmek méltán tartoznak a világ fimművészetének élvonalába, elég csak arra gondolni, hogy az idei Oscar-díj egyik várományosa is egy mexikói filmrendező alkotása, Alfonso Cueron. A Gravitáció című filmje elnyerte a Golden Globe-on a legjobb filmnek járó díjat is. Ezen túl azonban nem vagyunk elkényeztetve: az igényes mexikói filmművészetből kevés jut el hozzánk, a dokumentumfilmekről pedig ne is beszéljünk. Éppen ezért örvendetes, hogy a budapesti Cervantes Intézet 2014. február 4. és 25. között négy dokumetumfilmből álló sorozatot mutat be.
Az alábbi filmeket láthatjuk:
Vízum a paradicsomba (2000) (108 min)
Rendező: Lillian Lieberman
Dokumentumfilm. Lillian Lieberman mexikói rendező elmeséli a mexikói diplomata, Gilberto Bosques hősies magatartását a második világháború alatt, amikor sok spanyol, francia zsidó és más üldözött életét mentette meg a biztos haláltól egy útlevéllel, amely lehetővé tette a túlélést. Gilberto Bosques mexikói diplomataként Franciaországban dolgozott mint konzul 1939 és 1942 között. Több ezer ember életét mentette meg, többek között 20.000 köztársaságpárti spanyolét, akik Franciaországba menekültek a spanyol polgárháború elől. Gyakran maga Bosques vette fel filmre azokat a helyszíneket, ahova konzulként utazott,. és volt alkalma betekinteni a nácik atrocitásai elől menekülő emberek életébe.
A vetítés ideje: 2014. február 4. 18:00 óra
Visa al Paraíso (2000) (108 min)
Directora: Lillian Lieberman
El filme narra la gesta heroica del diplomático mexicano Gilberto Bosques, quien durante la Segunda Guerra Mundial salvó a miles de judíos, españoles y franceses y otros perseguidos de una muerte segura. Muchas veces, un pasaporte significa la oportunidad para vivir. Gilberto Bosques Cónsul General de México en Francia de 1939 a 1942, salvó a miles de vidas, distribuyendo pasaportes, cambió el destino de por lo menos 20.000 republicanos españoles que se habían refugiado en Francia tras la Guerra Civil de España.. A menudo, el propio Bosques filmaba todos los lugares que visitaba por trabajo, la gente exiliada por las atrocidades de los Nazis en Europa.
Fecha de proyección: el martes 4 de febrero de 2014, a las 18:00 horas
**************
Nem akarok egyedül aludni (2012) (83min)
Rendezö: Natalia Beristáin
Amanda nem tud aludni egyedül, napközben nyugodt, rendezett életet él, éjszakáit a szeretőivel tölti. Egy nap hirtelen megváltozik az élete, amikor idős alkoholista, egykor híres színésznő nagymamájáról kell gondoskodnia. Natalia Beristáin saját életet eleveníti fel a filmben ugyanúgy gondozta idős nagymamáját, Dolores Beristáin szinésznőt, amikor idősek otthonába került előrehaladott Alzheimer-kór tüneteivel. Ez olyan mély nyomot hagyott benne, hogy elhatározta, filmre viszi ezt a történetet, kicsit megváltoztatva az eseményeket.
2012-ben első díjat nyert játékfilm kategóriában a Moreliai Filmfesztiválon.
A vetítés ideje: 2014. február 11. 18:00 óra
No quiero dormir sola (2012) (83 min)
Directora: Natalia Beristáin.
Amanda tiene un problema, si está sola, no puede dormir. Sus días transcurren de manera tranquila y ordenada, sus noches las llena de amantes que la ayudan a pasar las horas. De un día para otro su universo se ve trasgredido cuando tiene que hacerse cargo de su vieja y alcohólica abuela, Dolores, una actriz retirada que ahora vive de los recuerdos de sus glorias pasadas. La cineasta Natalia Beristáin fue la única persona que asistió a su abuela, la actriz Dolores Beristáin, cuando ingresaba a una residencia de ancianos en una etapa avanzada de Alzheimer. El proceso de olvido de su abuela le marcó tanto, que decidió hacer una película inspirada en su historia, a la que añadió un poco de ficción.
En 2012 ganó el galardón al mejor largometraje del Festival de Cine de Morelia.
Fecha de proyección: el martes 11 de febrero de 2014, a las 18:00 horas
**************
Az ibolya illata (2000) (88 min)
Rendező: Maryse Sistach
A film bemutatja a mexikói társadalom legszegényebb városi negyedeinek nőalakjait, problémáit. A film két, mexikóvárosi, serdülőkorú lány tragédiáját meséli el. Egy olyan negyedben élnek, ahol mindennaposak az összetűzések, a veszélyes helyzetek. Bár egyéniségük különböző, szoros barátságot kötnek. Ez a barátság megszakad, amikor Topi, a fiatal buszsofőr megerőszakolja Yessicát, a lány féltestvére, Jorge segítségével. Yessica csak Miriamban talál vigasztalást; ez utóbbi egyre kényelmetlenebbül érzi magát ebben a kapcsolatban, amelyet anyja is ellenez. Mindez, a felnőttek közönye, valamint a rossz anyagi körülmények is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre jobban eltávolodnak egymástól, és végül az események tragédiába torkollnak.
2000-ben Ariel díjjal jutalmazzák a filmet és Ximena Ayala elnyeri a Legjobb Színésznő elismerést.
A vetítés ideje: 2014. február 18. 18:00 óra
Perfume de violetas (2000) (88 min)
Directora: Maryse Sistach
El filme esboza un retrato de las problemáticas que enfrentan las mujeres en los sectores sociales más pobres de las zonas urbanas de México. La película cuenta la trágica historia de dos chicas, dos adolescentes de la Ciudad de México, habitantes de un barrio pobre donde son comunes las situaciones de peligro. A pesar de sus distintas personalidades, ambas inician una fuerte amistad. Esta amistad se ve interrumpida cuando el Topi, el joven chofer de un microbús viola a Yessica, con la ayuda de Jorge, el hermanastro de esta última. Yessica sólo encuentra consuelo en Miriam, a la que empieza a frecuentar cada vez más. Poco a poco Miriam empieza a sentirse incómoda con la relación, pues ésta dificulta la relación con su madre. Estos hechos, aunados a la indiferencia de los adultos y a la precaria situación económica de ambas, acaban por distanciarlas y generar una tensión que desemboca en la tragedia.
En 2000 ganó el premio Ariel, en cinco categorías, incluyendo la categoría de la Mejor actriz (Ximena Ayala).
Fecha de proyección: el martes 18 de febrero de 2014. a las 18:00 horas
**************
Cuates de Australia (2012) (88 min)
(“Cuates de Australia” a település neve, Coahuila tartományban, Mexikó északkeleti részén található)
Rendező: Everardo González
Dokumentumfilm. “Cuates de Australia” lakói minden évben elvándorolnak vizet keresve az aszály idején. Vándorlásuk során férfiak, idősek és gyerekek várják az első esőcseppeket, hogy visszatérhessenek szülőföldjükre. Metafora egy közösség életéről, amelynek tagjai a bolyongások során a halál elől menekülnek. A rendező a hosszan kitartott plánokkal kihangsúlyozza a sivatag szárazságát. A film főszereplői a táj, a sivatag és a szegénység. A film legfőbb erénye a hely atmoszférájának kihangsúlyozása.
Több filmfesztiválon első díjat nyert a legjobb Dokumentumfilm kategóriában, köztük Los Angelesben.
A vetítés ideje: 2014. február 25., 18:00 óra
Cuates de Australia (2012) (88 min)
Director: Everardo González
Documental. Los habitantes de “Cuates de Australia”, ejido ubicado en Coahuila (noreste de México), realizan cada año un éxodo con motivo de la búsqueda del agua durante la temporada de seguía. En este exilio, hombres y mujeres, ancianos y niños esperan la llegada de las primeras gotas de lluvia para entonces regresar a su tierra; metáfora de un pueblo que durante su andar se esconde de la muerte.
El ejercicio visual propuesto por el director se compone de planos largos que hacen énfasis en la aridez del desierto. Los protagonistas de la película son: el paisaje, el desierto y la pobreza. El máximo mérito de la película consiste en la presentación de la atmósfera del lugar.
Ganó el premio al Mejor Documental en los distintos festivales de cine, entre ellos en Los Ángeles.
Fecha de proyección: el martes 25 de febrero de 2014 a las 18:00 horas