Mindenevő szuperhernyótól rettegnek a dél-amerikai gazdák

A csúszó-mászó fogyaszt gyümölcsöt, gabonát, zöldséget, citromot, narancsot, jól tűri a hideget és a meleget, rendkívül gyorsan szaporodik, egyszóval igazi ökológiai katasztrófával fenyeget.

Az afrikai eredetű hernyó, amely az fekete kontinensről nem régen költözött Brazíliába és Paraguayba, most azzal fenyeget, hogy hamarosan uralma alá hajtja Bolíviát, Perut és Ecuadort.

A tudományos nevén Helicoverpa armigera névre keresztelt hernyó Brazíliában már olyan súlyos károkat okozott, hogy természetvédelmi riadót rendelt el a kormány, hogy időben megfékezz a falánk betolakodó garázdálkodását.

Az Afrikában, Ázsiában és Európában is jelen lévő jószágot először 2013 februárjában azonosították Brazíliában. A feltételezések szerint az hernyó Argentínán keresztül, egy Európából érkező virág-szállítmánnyal kerülhetett a kontinensre, az ügy pedig olyan komoly, hogy egyesek még a bioterrorizmus gyanúját sem zárják ki.

A Helicoverpa armigera legfőképpen azért jelent hatalmas veszélyt a dél-amerikai mezőgazdaságra, mert jól tűri a kontinensen használt rovarirtó szereket, e mellett pedig rendkívül gyorsan szaporodik, és kifejezetten jól alkalmazkodik a különböző éghajlati viszonyokhoz.

A Magyarországon gyapottok-bagolykepke néven ismert ízeltlábú hernyója szubtrópusi eredete ellenére még hazánkban is képes áttelelni, a mediterrán régióból történő tömeges bevándorlása idején nagy kártételt okoz a kukoricatermésben.

A Helicoverpa Latin-Amerikában a szója, a gabona, a kukorica, a gyapot, a kávé és egyéb gyümölcs és zöldségfajtákat falja fel a legszívesebben.

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez