A bolíviai elnök beszédében hangsúlyozta, hogy a dél-amerikai ország számára a békés célú atomkutatások stratégiai jelentőséggel bírnak és a tervek szerint tíz éven belül kezdhetné meg működését a nemzetközi segítséggel épülő reaktor.
Morales arra is kitért, hogy az ország legjobban képzett tudósaiból válogatott bizottság lesz hivatott a bolíviai atomprogram részleteinek kidolgozására, akik külföldön sajátítanák el a nukleáris energia előállításának fortélyait.
Bolívia minden bizonnyal francia és argentin segítségre is számíthat az új atomreaktor építésekor, hiszen mindkét országgal előrehaladott stádiumban vannak az e téren folytatott tárgyalások.
La Paz még a hetvenes években írt alá együttműködési szerződést egy közös atomprogram beindításáról Argentínával ám egészen 2013 májusáig nem történtek számottevő lépések az ügyben. Végül tavaly ültek ismét tárgyaló asztalhoz az argentin és a bolíviai delegáció képviselői, hogy újra életre keltsék a Csipkerózsika-álmát alvó projektet.
A Bolíviai Többnemzetiségű állam 2010-ben Teheránnal is aláírt egy atomerőmű építéséről szóló megállapodást ám a tervek nem prosperáltak, így La Paz inkább Buenos Aires és Párizs felé fordult támogatásért.
Mint azt vasárnap megírtuk alig négy napja érkezett az országba egy-egy magas rangú francia és iráni delegáció, a tárgyalásokon pedig minden bizonnyal a felek érintették a bolíviai atomterveket is.
Latin-Amerikában jelenleg csak három ország, Brazília, Argentína és Mexikó üzemeltet atomerőműveket.