Az 1321 és 1350 környékére datált azték oltárt, azaz tzompantli-t, a mexikóvárosi metró 12-es vonalának egyik állomásának építési munkái során találták meg a régészek.
A kutatók szerint a külön erre a célra épített polcokra helyezett koponyák minden bizonnyal a hanyatlásnak indult azték birodalom késő-klasszikus korából származhatnak.
María Jesús de Sánchez, a feltárásokat vezető régészcsoport vezetője szerint a koponyák egykori tulajdonosai valószínűleg az aztékok hadifoglyai közül kerülhettek ki, a szerencsétlenül járt ebet pedig azért áldozhatták fel, hogy elkísérje nem kevésbé szomorú sorsú gazdáját a túlvilágra.
Sánchez az AFP hírügynökségnek azt is elmondta, hogy míg áldozati lovakat viszonylag több esetben találtak a spanyol hódítást követő időszakból, ez idáig nem akadt példa arra, hogy kutyákat is feláldozzanak isteneiknek az aztékok.
Mint ismeretes, Mexikóváros az ősi Tenochtitlanra, az Azték Birodalom fővárosára épült, miután a prekolombián metropoliszt, 1521-es elfoglalása után a spanyol hódítok lerombolták, így mind a mai napig rengeteg lelet kerül napvilágra a városrendezési munkák során.